Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 15:10
Reklama Advertisement
Reklama

Legalna wycinka drzew jednak nie dla wszystkich?

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy w sprawie usuwania drzew i krzewów. Najważniejsze zmiany dotyczą zwiększenia liczby przypadków, w których drzewa mogą być wycinane bez zezwolenia. Co więcej, rady gminy mogą drogą uchwały wprowadzić kolejne wyjątki. Jednak nie wszyscy skorzystają z tych udogodnień.
Legalna wycinka drzew jednak nie dla wszystkich?

Właściciele prywatnych posesji odetchną z ulgą. Koniec papierkowej roboty, gonitwy po urzędach i czekania na decyzję. Od teraz mogą bez zezwolenia wyciąć każde drzewo bez względu na jego obwód, pod warunkiem że nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Reklama

Inaczej jest w przypadku rolników, ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza. Jeżeli wycięcie drzewa na posesji lub nieruchomości jest związane z ich życiem prywatnym, wtedy nie muszą ubiegać się o zezwolenie. Co to oznacza w praktyce?

Gdy rolnik chce usunąć drzewo, bo chce w miejscu, w którym ono rośnie, wybudować dom, to nie musi starać się o zezwolenie. Inaczej jest, gdy zamierza wybudować stodołę, oborę, kurnik albo drogę dojazdową do pola, ponieważ są to cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, przy których wymagane jest zezwolenie. Za każdym razem potrzebne więc będzie dokonanie indywidualnej oceny sytuacji.

Rolnikowi powinno zależeć na tym, by prawidłowo określić cel wycinki, ponieważ jeśli okaże się, że wyciął drzewo bez wymaganego zezwolenia, będzie musiał zapłacić karę.

Najprostsza sytuacja jest wtedy, gdy drzewo rośnie na nieużytku, na którym rolnik chce rozpocząć uprawę. W takim przypadku może usunąć każde drzewo, bez względu na jego gatunek i wymiary.

Niektórych nadal obowiązują wnioski

Jednak istnieje pewien szkopuł. Osoby, które mieszkają na terenie parków krajobrazowych, nie zawsze będą zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew. Dotyczy to nie tylko rolników, ale wszystkich osób mieszkających na takich terenach. Nie ma przy tym znaczenia, czy wycinka ma charakter prywatny, czy też związana jest z działalnością gospodarczą.

– Na terenie parku krajobrazowego w dalszym ciągu obowiązuje zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień, zgodnie z rozporządzeniem wojewody lubelskiego – informuje Andrzej Łazeba, kierownik Oddziału Terenowego w Janowie Podlaskim Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Sytuacja taka dotyczy miejscowości położonych na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu (niektóre wsie z gmin: Konstantynów, Janów Podlaski, Rokitno, Zalesie, Terespol) oraz Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu od Terespola do Hanny.

Na tych obszarach w dalszym ciągu obowiązuje składanie wniosków do urzędów gminy. – Do nas urząd zgłasza się o opinię. My zwracamy uwagę na takie kwestie, jak niebezpieczeństwo dla użytkowników, przeszkoda w uprawie działki, duże zagęszczenie, występowanie gatunków chronionych i czy wycinka nie spowoduje negatywnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze. Parki krajobrazowe są jedną z form ochrony przyrody. Ale tak jak było do tej pory, pojedyncze drzewa będzie można usunąć, jeżeli wizja lokalna potwierdzi zasadność ich wycinki – wyjaśnia Łazeba.

Sylwia Bujak

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 7

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: RogaczTreść komentarza: Moja żona chciała iść do pracy w policji. Nie zgodziłem się bo się bałem że jak się dostanie i będzie miała patrole z mężczyzną to na nocnych zmianach będą robić ten tegez gdzieś w krzakach . I teraz zamiast w policji żona robi w pieczarkarni z samymi kobietami i nie jestem rogaczem.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Pełna zgoda.Wiem o sytuacji, gdzie podkomisarz jest na etacie detektywa,a jego przełożonym jest aspirant sztabowy,-piszę o Wydziale dochodzeniowo-śledczym.Policjamci doskonale doskonale znają te niuanse,a laicy (jest tu taki) wypisują bzdury.Ważna jest też grupa zaszeregowania. PS.w pion tzw.kryminalny wchodzi wiele wydziałowData dodania komentarza: 29.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Witam dziewczyna spadła na prywatnych lekcjach jazdy konnej, a nie na zajęciach praktycznych.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:48Źródło komentarza: Tragiczny wypadek przerwał marzenia KlaudiiAutor komentarza: donekTreść komentarza: A CZY ELWIRA --- WYSTAWIŁA MANDAT I NIE TYLKO ...... ?????Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:33Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: G.wiecieTreść komentarza: Tak jest w policji kto nie ma układów nie pojdzie na oficera będzie popychem dla oficerów będzie rypał i szlifował krawężniki aż do emerytury i tylko aspiranta dostanie max.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 09:22Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płot
ReklamaAdvertisement
Reklama