Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 07:49
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Stowarzyszenie Wspólny Świat: Nasze dzieci popychają nas, by iść do przodu

O początkach pracy na rzecz dzieci z autyzmem, jubileuszu stowarzyszenia Wspólny Świat i planach na przyszłość, z prezes Anną Chwałek rozmawia Justyna Dragan.

W tym roku mija dziesięć lat, od kiedy w pani głowie narodził się pomysł, by założyć stowarzyszenie pomagające dzieciom z autyzmem. Jak wyglądały początki?

– Absolutnie nie czuję, że minęło już dziesięć lat. Jest jeszcze dużo do zrobienia i na tym się skupiamy. Nie na celebrowaniu rocznicy, choć jest to rzeczywiście czas podsumowań, wspomnienia tego, co było. Rzeczywiście osiągnęliśmy dużo i nie spodziewałam się, że organizacja nabierze takiego tempa rozwoju i takiego rozmiaru. Pierwsza idea była taka, żeby pomóc mojemu dziecku. Jestem mamą dziecka autystycznego i chciałam zorganizować miejsce, gdzie będą mogli pracować terapeuci i mój syn będzie miał dostęp do specjalistów oraz terapii. Na początku udało mi się znaleźć dziesięcioro dzieci z autyzmem, dopiero potem zaczęły się pojawiać kolejne. Zaczęli do nas dzwonić rodzice. Była potrzeba, my na nią odpowiadaliśmy.

Na samej terapii się nie skończyło...

– Tak, potem pojawił się pomysł otwarcia przedszkola dla dzieci z autyzmem. Moje dziecko miało tylko dwie godziny zajęć w przedszkolu, więc postanowiłam zorganizować przedszkole, w którym mój syn i jego rówieśnicy będą mogli przebywać pięć-sześć godzin dziennie. Nikt nie myślał o szkole, o gimnazjum. Były obawy, jak to w ogóle zrobić, jak dotrzeć do urzędników, jak to załatwić formalnie, wgryźć się w ustawy, rozporządzenia i pozyskać środki. Ale udało się. 

Wspomniała pani o ogromnym zainteresowaniu różnymi formami wsparcia. Czy to w związku z tym powstaje Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem?

– Im bardziej rosło moje dziecko, tym bardziej byłam odarta ze złudzeń, że on będzie zupełnie samodzielnym człowiekiem. Poza tym, im więcej dzieci z autyzmem widziałam, tym bardziej byłam świadoma, że około siedemdziesiąt procent będzie wymagało wsparcia do końca swego życia. System edukacji jest wrażliwy na dzieci z autyzmem. Ale po szkole trzeba się jakoś odnaleźć i okazuje się, że jest pustka. Są co prawda warsztaty terapii zajęciowej, ale nieoficjalnie wiadomo, że osoby z autyzmem nie są tam przyjmowane. 

Przed nami kolejne wyzwania i kolejne placówki. Myślę, że będzie to środowiskowy dom dla osób z zaburzeniami psychicznymi. 

Kiedy mogłoby powstać Centrum?

– Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu, w którym wnioskowaliśmy o pieniądze na budowę pierwszego etapu. W tym budynku mieściłoby się przedszkole oraz ośrodek terapii i diagnostyki. Staramy się o trzy miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego, rozstrzygnięcie 20 listopada.

Zaplecze techniczne jest ważne. My już teraz mamy ogromne problemy lokalowe. Dzieci z autyzmem przybywa nam w dramatycznym tempie. Nasi podopieczni to nie tylko mieszkańcy miasta, ale i powiatu. Mamy budynek przy ulicy Pokoju, ale każde pomieszczenie jest tam wykorzystane do granic.

Ma pani świadomość, że to wszystko, cała pomoc, jaka jest udzielana chorym na autyzm, jest możliwa dzięki pani? Upór i zdecydowanie pozwoliły zajść tak daleko...

– Nie mam takiej świadomości. Czasem ogarnia mnie strach o dzieci, czuję też ogromną odpowiedzialność za ludzi, którzy są zawodowo związani z organizacją. Stowarzyszenie Wspólny Świat jest całkiem dużym pracodawcą, zatrudniamy sto dwadzieścia trzy osoby. Bardzo bym chciała, żeby czuli się stabilnie, bo bardzo mi zależy na tym, aby byli to ludzie wykształceni, inwestujący w wiedzę i emocjonalnie związani z organizacją. Nasze dzieci popychają nas do tego, aby ciągle iść do przodu.

Cały wywiad przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 45


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Żeliwny EdekTreść komentarza: Alimenciarz właśnie dlatego ucieka, że zabiera mu się 60%, natomiast ja pisałem o tym, że płaca minimalna powinna podlegać egzekucji również na innego rodzaju długi, bo 10% to nie jest na tyle dużo, aby uciekać do szarej strefy, a z drugiej strony ograniczy to zjawisko, o którym pisałem.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 00:35Źródło komentarza: Komornikom coraz trudniej będzie odzyskiwać długiAutor komentarza: Wujek DariuszTreść komentarza: Zakusy na egzekucję z minimalnego wynagrodzenia za pracę spowodują jedynie przejście zadłużonych do czarnej strefy (pracy bez żadnej umowy). To już sprawdzone na "alimenciarzach", którym można zabrać nawet 60% z minimalnego wynagrodzenia, ba można nawet do więzienia zamknąć gdy trzymiesięczna zaległość powstanie, a jednak potrafią uciec przed egzekucją. Polak potrafi. Powtarzam: problemem są za niskie zarobki w stosunku do kosztów niezbędnego utrzymania.Data dodania komentarza: 14.01.2025, 14:13Źródło komentarza: Komornikom coraz trudniej będzie odzyskiwać długiAutor komentarza: Panna ApteczkowaTreść komentarza: Uhonorowali statuetką he he he . Mogli by jeszcze przyznać po 10 tys. złotych na drobne wydatki . Ci ludzie ciężko pracowali i nagroda pieniężna powinna im się należeć jak psu buda .Data dodania komentarza: 14.01.2025, 12:43Źródło komentarza: Starosta uhonorował najlepszych. Powiat bialski zaczyna rok wielką galąAutor komentarza: zenozTreść komentarza: Glupi łapciuch,ot co.Data dodania komentarza: 14.01.2025, 12:25Źródło komentarza: Narkotykowy diler złapanyAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Masz całkowitą rację,ale większość ludzi tak nie myśli,widzą tylko to,co tu i teraz,i jest im dobrze z tym, .Data dodania komentarza: 14.01.2025, 12:24Źródło komentarza: Opłaty za wodę po nowemu. Nie będzie metr za złotówkę
Reklama
Reklama