Badanie ankietowe zostało przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie 7153 respondentów. Ankieta miała na celu zbadanie opinii mieszkańców na temat stopnia ich zadowolenia z warunków życia oraz oczekiwanych przez nich kierunków rozwoju. Badaniem objęci zostali czytelnicy i czytelniczki 58 gazet lokalnych, w tym gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, które jest partnerem projektu „InForMe 2.0 – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Wśród respondentów było też 65 czytelników Słowa Podlasia w wieku powyżej 18 lat.
Stawiają na silną gospodarkę
Okazuje, że większość z nich jest zadowolona z warunków życia w miejscu zamieszkania. 20 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 43,1 proc. odpowiedziało „raczej tak”. Natomiast 9,2 proc. osób zdecydowanie nie jest zadowolonych, a 23,1 proc. raczej nie jest. Pozostałe 4,6 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”. Respondenci wskazali na 3 najkorzystniejsze kierunki rozwoju gminy, w której mieszkają. Najbardziej preferowanym kierunkiem rozwoju jest sprawność i funkcjonalność gminy, czyli m.in. szybki transport, dogodne połączenia z innymi gminami oraz dostęp do Internetu. Mieszkańcom zależy też na sprawnej obsłudze interesantów w urzędzie. Respondenci wskazali też na silną gospodarkę, czyli politykę gminy zachęcającą do prowadzenia na jej terenie działalności gospodarczej. Ankieta pokazuje, że dla czytelników Słowa Podlasia ważna jest również atrakcyjna oferta spędzania wolnego czasu. Oczekują budowy parków rozrywki, ścieżek rowerowych, basenów, boisk itp. Stawiają też na wysoki poziom szkolnictwa, w tym interesującą ofertę edukacyjną i dobrze wyposażone szkoły.
Chcą atrakcyjnie spędzać czas
Dla porównania w Polsce proporcja między osobami zadowolonymi a niezadowolonymi z warunków życia w miejscu zamieszkania wynosi 63,1 proc. do 30,1 proc., przy czym osób zdecydowanie zadowolonych jest 21,9 proc., raczej zadowolonych 41,2 proc., a zdecydowanie niezadowolonych 12,6 proc. oraz raczej niezadowolonych 17,5 proc. Jeśli chodzi o 3 najbardziej oczekiwane kierunki rozwoju gmin, to pokrywają się z tymi, które wskazali czytelnicy Słowa Podlasia. Różnią się jedynie kolejnością preferencji. W kraju 59 proc. ankietowanych wskazało na atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu (4218 respondentów). 4101 osób, czyli 57,3 proc. ankietowanych oczekuje od gminy silnej gospodarki, a 3828 osób, czyli 53,5 proc., sprawności i funkjonalności gminy.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE". Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.
Napisz komentarz
Komentarze