Wszystkie polskie regiony korzystają obficie na polityce spójności. Dzięki temu różnica w rozwoju pomiędzy Polską, a Europą Zachodnią znacznie zmniejszyła się przez ostatnie 15 lat. Poziom życia w Polsce jest już porównywalny z tym z Portugalii czy Grecji – wyjaśnia ekspert Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Rafał Dymek.
Siedziba magnatów jak nowa
Rozwój Polski dzięki środkom unijnym widoczny jest również na wielu polach, w tym w sferze kulturalnej. Przykładem jest rewitalizacja zespołu zamkowo-parkowego należącego do Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Dzięki zewnętrznym środkom dawna siedziba jednej z największych rezydencji magnackich Wielkiego Księstwa Litewskiego odzyskała blask. W ramach projektu „Rewaloryzacja i modernizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej” przebudowano most przy głównym wjeździe na teren zespołu, położono wszędzie nową nawierzchnię pasującą do stylu, w jakim powstawała rezydencja. Wybudowano bramę i most koszarski od strony zachodniej, odtworzono fortyfikację. Zmodernizowano amfiteatr, który zyskał nie tylko zadaszenie, ale też nowe siedziska, windę i lepszą akustykę oraz odpowiednie zaplecze potrzebne występującym artystom. Przemianę przeszły też budynki wykorzystywane przez Muzeum Południowego Podlasia. Wieża ma już windę, a wewnątrz budynków zmieniono instalację m.in. elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Zapewniono też odpowiednią wentylację i klimatyzację pomieszczeń. Założono system alarmowy i przeciwpożarowy. Remont zespołu zamkowo-parkowego należącego do Radziwiłłów w Białej Podlaskiej kosztował 26 mln zł, z czego 17 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Korzystają wszystkie członkowskie kraje
Na polityce spójności korzystają wszystkie kraje członkowskie. W latach 2014-2020 na politykę spójności UE przeznaczyła aż 1/3 swojego budżetu. Tablice z napisem „dofinansowano ze środków Unii Europejskiej" są widoczne na każdym kroku, jednak tak mocno wpisały się one naszą przestrzeń, że niewiele osób zastanawia się, dlaczego te środki otrzymujemy. A odpowiedzią jest właśnie wzajemna solidarność i wyrównywanie poziomów życia w Europie. Można przekornie powiedzieć, że im mniej środków z unijnego budżetu dostajemy, tym lepiej świadczy to o naszym poziomie rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że na wsparciu słabszych regionów korzystają również te lepiej rozwinięte, które wpłacają więcej do unijnego budżetu – zapewnienie równomiernego rozwoju europejskich regionów wpływa korzystnie na gospodarki wszystkich państw członkowskich, także tych najbogatszych – zaznacza ekspertka Fundacji Schumana Iga Kamocka.
"Materiał współfinansowany ze środków UE. Odzwierciedla on jedynie poglądy autorów. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za zawartą w nim treść".
Napisz komentarz
Komentarze