Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 13:29
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Wycena nieruchomości – kto sporządza i ile kosztuje?

Wycena nieruchomości może być dokonywana dla różnych celów. Może być potrzebna przy ustaleniu wysokości odszkodowania, przy udzielaniu kredytu hipotecznego, w trakcie spraw sądowych lub w celach podatkowych. Ważne, żebyśmy jej wykonanie powierzyli osobie, która posiada kompetencje i uprawnienia. Pamiętajmy, że działalność w zakresie wyceny nieruchomości przez osoby niebędące rzeczoznawcami majątkowymi jest zakazana i grozi za to kara grzywny w wysokości do 50 tys. zł.
Wycena nieruchomości – kto sporządza i ile kosztuje?

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się m.in. określaniem wartości nieruchomości. Sporządza też opracowania i ekspertyzy. Zawód ten mogą wykonywać jedynie osoby, które uzyskały specjalne uprawnienia. Zanim więc powierzymy mu wykonanie wyceny nieruchomości, sprawdźmy, czy widnieje w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonym przez MRPiT.

 

Dla kogo wycena nieruchomości?

Każdy może zlecić wycenę. Czasami obowiązek skorzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego wynika wprost z przepisów. Udział rzeczoznawcy majątkowego jest konieczny, np. w przypadku ustalania wysokości odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, zbywania nieruchomości będących własnością publiczną, czy w sporach sądowych dotyczących nieruchomości. Tylko rzeczoznawca majątkowy może być biegłym sądowym z zakresu wyceny nieruchomości.

 

Ile kosztuje wycena?

Wysokość wynagrodzenia oraz inne warunki zlecenia są ustalane są pomiędzy klientem a rzeczoznawcą. Wyjątkiem są sprawy sądowe, w których to sądy decydują o tym, kto i w jakim zakresie ponosi koszty wynagrodzenia biegłego.

Rzeczoznawca majątkowy wycenia nieruchomość zgodnie ze zleceniem, jednakże związany jest jednocześnie zasadami wyceny wynikającymi z przepisów i standardami zawodowymi. Możliwe jest również, aby rzeczoznawca sporządził dla klienta opracowanie lub ekspertyzę zgodną z takim zleceniem (mówimy wówczas o określeniu wartości na potrzeby indywidualnego inwestora, co powinno zostać wyraźnie zaznaczone w dokumencie, który rzeczoznawca majątkowy wykona).

Rzeczoznawca majątkowy musi się kierować zasadami wyceny zawartymi w przepisach prawa oraz w standardach zawodowych. Zasady wyceny w niektórych przypadkach wprost nakładają na rzeczoznawcę określenie wskazanego rodzaju wartości (np. wartość rynkową nieruchomości wywłaszczonej) lub zastosowanie konkretnego podejścia w wycenie (np. podejście porównawcze przy aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste). Standardy zawodowe to reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Są ustalane i ogłaszane przez ministra w drodze obwieszczenia. Aktualnie obowiązuje tylko jeden tego typu standard – "Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności". Wynikiem pracy rzeczoznawcy majątkowego jest opinia sporządzona w formie pisemnej – operat szacunkowy. Forma i treść operatu szacunkowego są określone w przepisach prawa.

 

Opracowania i ekspertyzy

Rzeczoznawca majątkowy może również sporządzać opracowania i ekspertyzy. Dotyczą rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku, efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju, skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych, oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali czy bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości. Mogą też określać wartość nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora, zawierać wycenę nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości lub wycenę nieruchomości jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama