Straż Graniczna potwierdza, że w ostatnim czasie prowadzi intensywne działania, które mają chronić polsko-białoruski odcinek granicy państwowej. Do realizacji zadań zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze straży granicznej oraz tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego, ale próby nielegalnego przekroczenia dotyczą głównie odcinka granicy, który chroni Podlaski Oddział Straży Granicznej.
Informację tę potwierdza wójt gminy Terespol. – Do nas nie docierają żadne sygnały, jakoby granicę przekraczali nielegalni uchodźcy. Nikt się do nas nie zwracał o jakąkolwiek pomoc – podkreśla Krzysztof Iwaniuk.
Zwiększona ochrona
Łączna długość granicy Polski z Białorusią wynosi 418 km. Chroniona jest przez 19 placówek Straży Granicznej, w tym 12 placówek w Podlaskiego Oddziału SG i 7 placówek Nadbużańskiego Oddziału SG. – Najbardziej narażony na nielegalne przekroczenie granicy jest odcinek o długości 187 km, który jest chroniony przez Podlaski OSG. Jeżeli chodzi o odcinek, nad którym nadzór sprawuje Nadbużański OSG, to sytuacja jest stabilna – mówi podporucznik Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie.
Potwierdza, że do działań na pierwszym odcinku zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze z innych oddziałów SG oraz tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego. Do ochrony granicy straż graniczna wykorzystuje techniczne urządzenia obserwacyjne, dzięki czemu może natychmiast reagować na próby nielegalnego przekroczenia granicy. Ministerstwo podkreśla też, że granica państwowa jest stale monitorowana przez patrole piesze i przy użyciu pojazdów oraz statków powietrznych będących na wyposażeniu straży granicznej.
Na odcinkach, na których granica państwowa przebiega wzdłuż rzek lub zbiorników wodnych do służby wykorzystywane są jednostki pływające. Dodatkowo, do ochrony granicy państwowej wykorzystywane są m.in. wieże obserwacyjne wyposażone w kamery termowizyjne o dużym zasięgu, pojazdy obserwacyjne, przenośne kamery termowizyjne, przenośne zestawy perymetryczne, gogle noktowizyjne. Ponadto na niektórych odcinkach granicy państwowej – w miejscach, gdzie pozwala na to ukształtowanie terenu – utrzymywany jest pas orny, umożliwiający szybkie stwierdzenie nielegalnego przekroczenia granicy. Do tej pory ogrodzeniem z drutu kolczastego zabezpieczono blisko 100 km granicy na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. Planowane jest dodatkowo zabezpieczenie ogrodzeniem kolejnych 50 km. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że jeśli zajdzie taka potrzeba, na miejsce mogą zostać skierowani kolejni żołnierze oraz funkcjonariusze Policji z garnizonów lubelskiego i podlaskiego. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 24 sierpnia
Napisz komentarz
Komentarze