Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:03
Reklama dotacje rpo
Reklama

Pozostali z nami w pamięci i tym, co po sobie pozostawili

Samorządowcy, społecznicy, ludzie kultury, nauczyciele. Rodzice, dziadkowie, mężowie i żony – wszyscy tak ważni dla tych, którzy zostali i dziś płaczą nad grobami swoich bliskich, a może z uśmiechem wspominają spędzone z nimi chwile. Byliście, jesteście i będziecie dla nas ważni. Dziś wspominamy was, wasze codzienne zaangażowanie w życie naszych małych społeczności, waszą troskę o nasz codzienny byt i... tęsknimy.
Pozostali z nami w pamięci i tym, co po sobie pozostawili

Autor: fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Biała Podlaska

Stefan Parafiniuk  zmarł 9 września 2021 r. w wieku 70 lat. Przez wiele lat związany z samorządem. W latach 1998-2002 pracował na stanowisku sekretarza gminy Biała Podlaska. Radny VI, VII i VIII kadencji rady miasta Biała Podlaska.  W latach 2010-2014 pełnił w niej funkcję zastępcy przewodniczącego komisji gospodarki przestrzennej i urbanistyki. W latach 2014-2018 był członkiem komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska oraz przewodniczącym komisji gospodarki przestrzennej. Od 2018 roku, jako radny miejski zasiadał w komisji gospodarki komunalnej i urbanistyki, jako przewodniczący oraz był członkiem komisji rewizyjnej rady miasta. Stefan Parafiniuk to także wieloletni pracownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Andrzej Jędryczkowski – zmarł 1 września 2021 r. w wieku 60 lat. Wieloletni, uwielbiany przez młodzież nauczyciel i wicedyrektor szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz ceniony fotograf, członek Fotoklubu Podlaskiego. Wśród szkolnej społeczności cieszył się ogromnym szacunkiem i sympatią za swoje podejście do uczniów i umiejętność zaszczepienia w nich pasji, których sam posiadał wiele. Ze szkołą związany ponad 30 lat.

Katarzyna Kulicka – zmarła 3 września 2021 r. w wieku 46 lat. Wieloletnia nauczycielka matematyki oraz wychowawca kilku pokoleń uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Związana z placówką od 2007 roku. Przez lata prowadziła scholę parafialną przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej.

Ryszard Rybicki – zmarł 2 marca 2021 r. w wieku 84 lat. Były piłkarz, trener i działacz, który jako zawodnik występował m.in. w Sparcie Biała Podlaska i Podlasiu Biała Podlaska, był również grającym trenerem w Krznie Biała Podlaska, potem trenerem w Niwie Łomazy. Na stronie Bialskopodlaskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej został opisany jako filigranowy, ale szybki i skuteczny, lubiany przez kibiców napastnik. Był jednym z najlepszych piłkarzy lat 60. w Białej Podlaskiej, potem również długoletnim działaczem, związanym ze środowiskiem piłkarskim OZPN w Białej Podlaskiej, kierownikiem reprezentacji województwa bialskopodlaskiego, członkiem zarządu BOZPN.

Bogumiła Zieńczuk – zmarła 15 września 2021 r. w wieku 62 lat. Była dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej i naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Kultury i Sportu. W ostatnim czasie pracowała w bialskim ośrodku adopcyjnym.

Międzyrzec Podlaski

Marian Dąbrowski – zmarł 2 listopada 2020 r. W 2018 uhonorowany Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości m.in. za działalność w Związku Ewolucjonistów Wolności. 30 czerwca 1952 roku brał udział w próbie wykolejenia pociągu "Mitropa" relacji Berlin – Moskwa, przewożącego oficerów i dyplomatów radzieckich. Akcja nie powiodła się, jednak miejscowy urząd bezpieczeństwa po pierwszej fali przypadkowych aresztowań i przesłuchań, w nocy z 12 na 13 lipca, zatrzymał 34 członków organizacji ZEW. Dąbrowski został aresztowany 12 lipca 1952 r.  Wyrok odsiadywał w więzieniu "Zamek" w Lublinie oraz w Jaworznie. Zwolniono go 24 lipca 1954 r. na podstawie amnestii. Od 1990 roku był Prezesem Koła Terenowego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Henryk Wawryniuk – zmarł 30 kwietnia 2021 r. w wieku 76 lat. Wieloletni nauczyciel i dyrektor międzyrzeckich szkół. Były sportowiec oraz prezes klubu sportowego Huragan Międzyrzec Podlaski. Pedagog i były radny powiatowy. W 1966 roku podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim, w latach 1971-1982 pracował w Zespole Szkół Ekonomicznych. Z początkiem września 1982 r. został dyrektorem SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. Za jego kadencji, w 1995 r., szkoła uzyskała 23 miejsce w ogólnopolskim rankingu wśród stu najlepszych w kraju. W latach 1987-1989 pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej, a w latach 2002-2006 sprawował mandat radnego powiatu. Wielokrotnie odznaczany. Za zaangażowanie w pracy zawodowej i społecznej otrzymał w 1986 r. Złoty Krzyż Zasługi, a dwa lata później Medal Komisji Edukacji Narodowej. Kilkukrotnie nagradzany był przez kuratorium oświaty, władze miasta, powiatu i województwa.

Piotr Matuszewski – zmarł 7 października 2021 r. w wieku 56 lat. Wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Z pasją i zaangażowaniem przekazywał swoim uczniom wiedzę z przedmiotów informatycznych. 

Gmina Biała Podlaska

Janina Melaniuk – zmarła 11 lipca 2021 r. w wieku 79 lat. Nauczyciel nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Sworach w latach 1977-2002.

Maria Tokarska – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Dokudowie w latach 1952-1985.

Jan Semeniuk – zmarł 24 kwietnia 2021 r. 20 lat służył w OSP Husinka, gdzie pełnił funkcję komendanta w jednej z kadencji. Od początku przynależności do OSP aktywnie uczestniczył w jej działalności.

Stefan Kondratiew – zmarł 17 sierpnia 2021 r.  60 lat w OSP Dokudów I. Był jednym z założycieli jednostki i jej prezesem. Od początku powstania straży, czyli od 1961 roku czynnie uczestniczył w działalności OSP. Działał aktywnie przy budowie remizy strażackiej.

Włodzimierz Szydłowski – zmarł 8 marca 2021 r. Służył 60 lat w OSP Dokudów I, której był jednym z założycieli. Najstarszy członek w jednostce. Od początku powstania straży czynnie uczestniczył w działalności jednostki. Przekazywał młodszym członkom OSP swoją wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu jednostka prężnie się rozwijała i jest aktywna do dzisiaj.

Eugeniusz Borowik – zmarł 8 marca 2021 r. 60 lat w OSP Dokudów I, również jeden z założycieli jednostki, gdzie do końca życia pełnił funkcję gospodarza. Przez całe 60 lat członkostwa wzorowo dbał o porządek i wyposażenie OSP.

Jarosław Gromadzki – zmarł 23 grudnia 2020 r. w wieku 56 lat. Przez 30 lat był strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Sworach. Człowiek wielkiego serca, który nigdy nie odmówił pomocy. Bezinteresowny, z wielkim poczuciem humoru, mimo przeciwności, z jakimi musiał się zmierzyć w życiu. Niegdyś czynnie brał udział w akcjach strażackich, w ostatnich latach mniej aktywny fizycznie, ale zawsze mentalnie i duchem ze swoimi współbraćmi strażakami.

Sławomir Burda – zmarł 7 października 2021 r. 35 lat w OSP Sitnik. Za bardzo duży wkład pracy wielokrotnie wyróżniany brązowym, srebrnym i złotym medalem "Zasłużony dla pożarnictwa". (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 2  listopada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama