W kościołach wschodnich Chrzest Pański nosi nazwę Kreszczenije Hospodnie i jest połączony jest z Epifanią czyli Objawieniem Pańskim. To wtedy ma miejsce obrzęd święcenia wody zwany Świętem Jordanu, inaczej Wodokreszczenije. Przygotowania do Objawienia Pańskiego zaczynają się 2 stycznia. Od tego dnia teksty nabożeństw przekazują, że Chrystus zbliża się nad Jordan. Podobnie jak przed Bożym Narodzeniem, także przed Objawieniem Pańskim czytane są specjalne fragmenty Pisma Świętego.
Ścisły post przed świętem
- W wigilię Objawienia Pańskiego czyli 5 stycznia obowiązuje ścisły post, a 6 stycznia celebruje się chrzest Jezusa w Jordanie, gody w Kanie Galilejskiej i pokłon oddany przez mędrców Dzieciątku. W tym roku Boska Liturgia według liturgii Bazylego Wielkiego została odprawiona o godz. 11.00. Po niej odbyło się poświęcenie wody w zabytkowej studni w pobliżu cerkwi – mówi proboszcz parafii neounickiej w Kostomłotach ks. Piotr Witkowicz.
fot. Grażyna Hankiewicz
Wcześniej z cerkwi przeszła procesja z krzyżem, chorągwiami i śpiewem do miejsca święcenia wody. Przy studni odczytano fragment księgi Izajasza, fragment listu św. Pawła do Koryntian, ewangelię św. Marka o chrzcie Jezusa i modlitwy o uświęcenie wód mocą, działaniem i zstąpieniem Ducha Świętego. Po poświęceniu wierni mogli się napić wody i zabrać ją w naczyniach do domu. Wiele osób zgodnie z tradycją pocierało nią twarz. Procesja wróciła ze śpiewem z powrotem do świątyni.
Zabierają wodę do domów
- W czasie święcenia wody zanurza się krzyż, który jest specjalny, ponieważ jest pusty w środku. Kiedy zanurzamy go w wodzie, napełnia się nią. Następnie duchowny nalewa wodę z krzyża do naczynia. Wody z tego naczynia używa do poświęcenia na zakończenie całej ceremonii – wyjaśnia proboszcz z Kostomłotów. – Woda ma dla nas bardzo ważne znaczenie. Używamy jej w bardzo istotnych momentach, na przykład w przypadku choroby, trudnych sytuacji czy uroczystości. Święcone są nią też mieszkania w czasie kolędy – mówi pochodzący z Kostomłotów mieszkaniec Białegostoku. Neounicka parafia w Kostomłotach jest jedyną w kraju i liczy ok. sto osób.
Na pamiątkę chrztu Jezusa
Jak wskazuje ks. Michał Wasilczyk, proboszcz parafii pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach, święto Jordanu jest tylko jednym z wielu określeń święta Chrztu Pańskiego Jezusa Chrystusa, które odbyło się w rzece Jordan ponad 2 tysiące lat temu. Cerkiew prawosławna korzysta od wieków z kalendarza juliańskiego, w którym święto wypada 6 stycznia, w gregoriańskim będzie to 19 stycznia.
(...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 11 stycznia
Napisz komentarz
Komentarze