- Jest to wystawa sprzed kilku lat, ale zdjęcia na niej prezentowane była dla Adama bardzo ważne. Ich pokłosiem był wydany album ze zdjęciami. Adam żył tym co robił. Jak chciałam go zdenerwować to mówiłam do niego „ty artysto”, a on zawsze odpowiadał, że nie jest artystą tylko rzemieślnikiem, wyrobnikiem. Taki był do końca. Nie miał jak to się mówi „parcia na szkło”, nigdy nie zabiegał o tytuły, wyróżnienia. Dlatego, jak patrzy na to wszystko gdzieś z góry, to jest pewnie zaskoczony tym co się dzieje – mówiła podczas otwarcia Barbara Trochimiuk, wdowa po fotografie.
We wspomnieniach pani Barbary, jej mąż pozostanie na zawsze jako dobry człowiek, przyjaciel, dziadek bardzo kochający swoje wnuczki, który dzień bez spotkania z nimi traktował jako dzień stracony. Zapamiętała go także jako ojca, który był wielkim autorytetem dla córki.
- Niewiele mamy zdjęć, na których jesteśmy razem, bo on zawsze stał po drugiej stronie obiektywu. Przejrzałam ostatnio nasze archiwum domowe i znalazłam zaledwie sześć takich zdjęć. Mimo upływu czasu bardzo ciężko się przyzwyczaić, że go już nie ma. Pokój, w którym pracował wygląda tak samo jak w chwili kiedy był w nim po raz ostatni. Tak jak już zadeklarowałam rok temu, jego spuściznę przekażę do archiwum miejskiego. Jego czterdziestokilkuletni dorobek to bogactwo miejsc i ludzi, których już nie ma – tłumaczy pani Barbara.
Przeczytaj też: Wyjątkowy konkurs fotograficzny. By upamiętnić Adama Trochimiuka
Na wczorajszej uroczystości obecny był prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, który odniósł się zarówno do wystawy jak i do nowo otwartej przestrzeni, w której się ona odbyła. - Otwieramy uroczyście wyjątkową inwestycję. Piękną, twórczą, o ogromnym znaczeniu i doniosłości historycznej. Otrzymaliśmy na ten projekt rekordowe, jednostkowe dofinansowanie. Dostaliśmy na ten cel prawie 20 milionów złotych, z czego 17,5 miliona pochodzi ze środków Unii Europejskiej, a 2 miliony złotych to wsparcie z ministerstwa – wyjaśnił Michał Litwiniuk. Oprócz remontu piwnicy w magistracie, z wyżej wymienionych funduszy zostały zrealizowane też inne projekty w mieście.
Prezydent miasta przypomniał, że budynek magistratu powstał w latach 1834 – 1825. Zgodnie z celem projektu odrestaurowana piwnica będzie przestrzenią służącą realizacji funkcji kulturalnych i społecznych. Będzie miejscem spotkań mieszkańców miasta.
Napisz komentarz
Komentarze