W miniony piątek, 22 kwietnia po godzinie 22.00 dyżurny międzyrzeckiego komisariatu otrzymał zgłoszenie z którego wynikało, że ze stacji paliw na terenie miasta wyjechał Peugeot, którego kierowca jest prawdopodobnie nietrzeźwy. Chwilę później na ulicy Zahajkowskiej funkcjonariusze ujawnili wskazane auto. W zaparkowanym już samochodzie oprócz kierowcy siedziało troje pasażerów.
– Za kierownicą peugeota siedział 18-letni mieszkaniec gmin Międzyrzec Podlaski. Na widok mundurowych wyłączył silnik, zaczął też zachowywać się nerwowo. Policjanci od razu wyczuli od niego woń spożytego alkoholu. Potwierdziło to przeprowadzone badanie. Urządzenie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, że młodzieniec nie posiada także uprawnień do kierowania – informuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z KMP w Białej Podlaskiej.
Czytaj też: Chciała sprzedać domek dla kota. Straciła prawie 5 tys. złotych
Choć początkowo 18-latek zaprzeczał by to on kierował samochodem, policjanci nie dali się zwieść jego tłumaczeniom. Młodzieniec został zatrzymany do wyjaśnienia. Funkcjonariusze przeprowadzili u 18-latka również badanie retrospektywne, które pozwoli określić ilość alkoholu w jego organizmie, gdy kierował samochodem. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił, na przedstawienie mu zarzutów.
Policjanci ustalają wszystkie okoliczności sprawy. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.
Przypominamy, że od 1 stycznia tego roku weszły w życie zmiany w przepisach dotyczące kierowców. Za kierowanie bez uprawnień pojazdem mechanicznym sąd orzeka grzywnę w kwocie minimum 1500 złotych, jak też obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów.
Czytaj też: Dwa mandaty i po prawie jazdy. Co się zmieni w kodeksie drogowym?
Napisz komentarz
Komentarze