Batalia o ustalenie stawek za wynajmowane w ZGL mieszkania trwa od sierpnia ub. roku. Wówczas rada miasta przyjęła wieloletni program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi na lata 2021-25. Zgodnie z tym co radni zatwierdzili, kwota bazowa czynszów w lokalach komunalnych wzrośnie od 2022 roku z 4,70 zł/mkw do 7,40 zł/mkw. Już na jesieni ubiegłego roku mieszkańcy kamienic w śródmieściu, ale i mieszkań w blokach, będących w zarządzie ZGL alarmowali, że w związku z zatwierdzoną zmianą ich czynsze wzrosną nawet o 200 proc. Radni obiecali, że przeprowadzą rewizję podjętej w sierpniu decyzji.
7 marca tego roku na sesji rady miasta radni przyjmowali uchwałę w sprawie zmiany uchwały, dotyczącej wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Biała Podlaska na lata 2021-2025, przyjętej pierwotnie w sierpniu ub. roku. Wówczas komisja spraw społecznych w radzie miasta zaproponowała, by zmiany wprowadzone w „poprawionym” programie wchodziły w życie z datą wsteczną, czyli od 1 stycznia tego roku. Poza tym komisja ustaliła, że stawka bazowa czynszów w lokalach administrowanych przez ZGL w 2022 roku może zostać podniesiona do 30 proc. a w latach 2023-25 do 15 proc. Wprowadzono też upusty procentowe w czynszach dotyczące położenia i stanu lokalu, dostępu do mediów, warunków w lokalu czyli dostępność do łazienki, wc, warunków w kuchni (upust za kuchnię ciemną). Radni przegłosowali cały program gospodarowania mieszkaniami komunalnymi w mieście na kolejne lata, wraz z wypracowanymi przez komisje edukacji i spraw społecznych poprawkami. Za uchwałą było 14 radnych .
Wojewoda powiedział 'nie"
12 kwietnia wojewoda lubelski stwierdził nieważność przyjętej w marcu przez radnych bialskich uchwały. Nadzór prawny wojewody wytknął radzie, że ta w przyjętej uchwale nie uwzględniła kwestii, wskazanych przez ustawodawcę jako niezbędne w upoważnieniu ustawowym o ochronie praw lokatorów. „Jednym z obligatoryjnych elementów (…) są warunki obniżenia czynszu (…) Rada Miasta Biała Podlaska powinna dokładnie określić, w jaki sposób ww. czynniki, w tym położenie budynku, wyposażenie budynku (…) a także ogólny stan techniczny budynku, będą wpływały na wysokość stawki czynszu”.
CZYTAJ TAKŻE: Prezes ZGL funduje nam 200 procent podwyżki. Sam zarabia 16 tysięcy miesięcznie!
Nadzór wojewody uznał również, że wadą prawną jest zastosowanie daty wstecznej wejścia w życie przepisów. „W ocenie organu nadzoru takie określenie terminu wejścia w życie uchwały istotnie narusza przepisu ustawy (…) o ogłaszaniu aktów normatywnych(...)”.
Wojewoda podważył również zapis o możliwości odliczenia w czynszu wykonanych przez lokatora i udokumentowanych remontów. „(...) zamieszczenie powyższej regulacji w treści uchwały stanowi przekroczenie granic upoważnienia ustawowego.(...) zakres rozliczeń za nakłady na podniesienie jakości zamieszkiwanego lokalu powinien zostać określony w umowie, pozostawiającej stronom swobodę kształtowania ich stosunku zobowiązaniowego.”
Uchwała ponownie przyjęta
Kolejną próbę naprawy przyjętego w sierpniu 2021 programu radni podjęli 29 kwietnia. Poprawki na dokument, który zakwestionował wojewoda lubelski nanosili radni Białej Samorządowej i to oni skierowali go do zaopiniowania prawnego służb prezydenta miasta.
Zdaniem służb prezydenta miasta w dokumencie nie znalazły się zapisy, bez których nie może on funkcjonować.
- Muszą się tam znaleźć zasady polityki czynszowej i warunki obniżania czynszu. Tego nie ma w tym dokumencie. Były w uchwale przygotowanej na 3 sierpnia przed zmianami, które radni wprowadzali później. Te zasady jako miasto mamy obowiązek ustalić, z myślą o lokatorach o najniższych dochodach. Natomiast warunki obniżki ustala rada miasta. To na jakich zasadach i na jaki okres, jest ustalone w ustawie. Ustawodawca poświęcił na to jeden artykuł i 11 ustępów, to nie jest zapis gdzieś na końcu ustawy. Na to nadzór wojewody zwrócił uwagę, a ta uchwała, którą dziś procedujemy tego nie ma. Ustalenie stawki bazowej nie jest w kompetencji rady miasta, ta może ustalić warunki obniżenia czynszu dla osób w najgorszej sytuacji finansowej, tak mówi inna decyzja nadzorcza wojewody lubelskiego z 2015 roku – tłumaczyła radnym Agnieszka Dzwonnik, kierownik referatu lokali mieszkalnych.
Rada miasta przyjęła jednak program 12 głosami. Jak mówił Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady miasta i członek wnioskodawcy czyli Białej Samorządowej: – Poprawiliśmy uchylony przez wojewodę dokument o kwestie, które nadzór wojewody wskazał.
Wojewoda opublikował, zmian jeszcze nie widać
10 maja w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego opublikowana została uchwała z 29 kwietnia ustalająca program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi w Białej Podlaskiej.
WARTO PRZECZYTAĆ: Lokatorzy wyrzuceni z parkingu. „Nie będziemy stosować tego zakazu”
Prezesa ZGL, Wojciecha Chilewicza pytamy, kiedy zatem mieszkańcy zasobów ZGL mogą spodziewać się korekt w czynszach? Bo to co dla lokatorów najważniejsze, w uchwale przyjętej w kwietniu zostały przeniesione ulgi z poprzedniej uchwały, a kwotę bazową czynszu ustalono na 4,72 zł.
-Poprzednią zmianę do uchwały o „Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy miejskiej Biała Podlaska” też najpierw opublikowano, a dopiero po jakimś czasie wszczęto postępowanie i unieważniono – studzi oczekiwania prezes Wojciech Chilewicz. - Jestem przekonany, że tak też będzie i tym razem. Błędy tejże uchwały zostały wyartykułowane przez szereg osób w trakcie sesji rady miasta w dniu 29 kwietnia. Co więcej, kilka błędów pokrywa się z tymi, które już raz wojewoda lubelski wskazał.
Jak mówi prezes, w obecnej chwili w dalszym ciągu obowiązują czynsze naliczone według zapisów uchwały z sierpnia ubiegłego roku. - Oczywiście przygotowujemy się, by móc wprowadzić nowe modyfikacje czynszowe, ale do tego niezbędna jest prawomocna uchwała. Wtedy także będziemy mieli możliwość, by wyliczyć poszczególne czynsze najemców oraz rekompensatę że strony miasta – dodaje prezes Chilewicz.
Napisz komentarz
Komentarze