Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:50
Reklama
Reklama

Dzieje w historii zaklęte. Poznajcie tajemnice Ziemi Sarnackiej

Pasjonaci historii i Ziemi Sarnackiej spotkają się na konferencji naukowej ph. „Nasza Najbliższa”. Wydarzenie zaplanowane na 5 czerwca pozwoli na przybliżenie mało znanych dotąd faktów historycznych dotyczących wspominanych terenów, a także ciekawych informacji na tematy związane z życiem społeczności lokalnej i ważnych wydarzeń w których miejscowi uczestniczyli na przełomie wieków. Słowo Podlasia sprawuje patronat nad wydarzeniem.
Dzieje w historii zaklęte. Poznajcie tajemnice Ziemi Sarnackiej
Na zdjęciu część grupy redakcyjnej Rocznika Ziemi Sarnackiej podczas planowania konferencji Nasza Najbliższa

Autor: GBP Sarnaki

– Aby przybliżyć informacje o naszej małej ojczyźnie, ludziach, jacy się tu przewinęli i ważnych wydarzeniach, zapraszam na konferencję ph. „Nasza Najbliższa”, podczas której będzie można wysłuchać jedenastu referatów. Ponieważ przez ostatnie dwa lata nie mogliśmy organizować spotkań, dlatego też w referatach zobaczymy przekrój najciekawszych artykułów jakie drukowane zostały na łamach Rocznika Ziemi Sarnackiej w tomach III – V.  – zaprasza na wydarzenie dyrektor miejscowej Biblioteki Publicznej, Violetta Zawadka.

W programie znalazł się odczyt prof. Joanny Kalagi – archeologa, badaczki dziejów osadnictwa wczesnosłowiańskiego na obszarze dorzecza Bugu, Krzny i Liwca. Tematem wystąpienia będzie  osadnictwo słowiańskie na terenie gminy na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia naszej ery.  Nie zabraknie też wystąpienia pracownika generalnej dyrekcji Lasów Państwowych – Rafała Zubkowicza, który przedstawi referat nt.  „Bożnice, mykwa i kirkut. Obiekty gminy wyznaniowej żydowskiej w Sarnakach”. Kolejnym prelegentem będzie dr. Marcin Urynowicz – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, który opowie o największym zbiorze wspomnień z przedwojennych Sarnak – czyli „Księdze Pamięci Sarnak” – w której zawarte są opowieści z czasów dwudziestolecia międzywojennego sarnackich Żydów ocalałych z Holokaustu. Natomiast o  historii sarnackiego chóru parafialnego opowie Agata Wasilewska - emerytowana nauczycielka i dyrektor szkoły w Sarnakach, z pasji historyk – regionalista.

Kolejnym wystąpieniem będzie opowieść Wioletty Dziwińskiej –  studentki Wojskowej Akademii Technicznej – na temat rektoratu w Litewnikach. O formach ochrony środowiska na terenie gminy opowie Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki Andrzej Wybranowski. Nie zabraknie też odczytu dyrektora Muzeum Okręgowego w Siedlcach, pochodzącego z Hołowczyc – Sławomira Kordaczuka, który kilkadziesiąt lat swego życia poświęcił na poszukiwanie pozostałości po niemieckich próbach z bronią rakietową na Podlasiu, efekty swej pracy przedstawi w referacie na temat Akcji V-2 w rejonie Sarnak w 1944 roku. Temat ten zreferuje również dr Rafał Dmowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Badacz przedstawi postać działacza wywiadu AK Mariana Kordzika – człowieka, który wpłynął na losy świata.

O przymusowych wysiedleniach ludności ukraińskiej, jakie miały miejsce siedemdziesiąt pięć lat temu przypomni nauczyciel szkoły w Sarnakach, dr Rafał Dydycz w referacie pt. „Akcja Wisła na terenie gminy Sarnaki”. Kolejnym prelegentem będzie Joanna Lutkiewicz, pracująca na stanowisku Kierownika Urzędu Stanu Cywilengo w Sarnakach. Opowie ona o Urzędach Stanu Cywilnego na obszarze obecnej gminy Sarnaki od roku 1946 do dnia dzisiejszego. O ich rozmieszczeniu, zasięgu, działalności oraz wybitnych pracownikach.

Swoistym podsumowaniem spotkania z „Naszą Najbliższą” będzie wystąpienie, w którym pochodzący z Mierzwic językoznawca, Łukasz A. Wawryniuk przybliży pochodzenie nazw miejscowości gminy Sarnaki. W swej prelekcji opowie o historii i znaczeniu nazw miejscowości od Borsuk po Rzewuszki.

Spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja, a uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć wystawę przygotowaną przez Nadleśnictwo Sarnaki, wystawę prac Joanny Daniluk, a także wystawę militariów z kolekcji Wojciecha Bronisza. Słowo Podlasia sprawuje patronat nad wydarzeniem.

Czytaj też: Spotkaj się ze znanymi pisarzami w Białej Podlaskiej i Wisznicach

Rodzinny festyn z przesłaniem i zachwycającymi występami dzieci


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama