Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:29
Reklama dotacje rpo
Reklama

Święto w janowskiej szkole. 50-lecie nadania imienia i nowy sztandar

Szkoła Podstawowa w Janowie Podlaskim obchodziła w ubiegłym tygodniu swoje wielkie święto. W tym roku mija bowiem 50-lecie nadania jej imienia ojca polskiego lotnictwa Czesława Tańskiego. Podstawówka zyskała też nowy sztandar, a na ścianie szkoły pojawił się mural, nawiązujący do patrona placówki.
Święto w janowskiej szkole. 50-lecie nadania imienia i nowy sztandar
Jednym z elementów uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 50-lecia nadania imienia Czesława Tańskiego Szkole Podstawowej w Janowie Podlaskim

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

3 czerwca w Szkole Podstawowej w Janowie Podlaskim odbyły się uroczystości z okazji 50-lecia nadania jej imienia Czesława Tańskiego.

Rozpoczęła je msza św. w Bazylice pw. Trójcy Świętej, podczas której poświęcony został nowy sztandar szkoły. Stary, jak zapowiedziała dyrekcja, zawiśnie w gablocie na szkolnym korytarzu. 

Uroczystość poprowadził obecny dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Janowie Podlaskim, Arkadiusz Podskok, który na początku przypomniał całą historię szkoły oraz opowiedział o Czesławie Tańskim i jego związku z placówką. 

– W roku 1966 zrodził się pomysł nadania naszej szkole patrona. Natomiast 8 listopada 1971 r. został przekazany akt erekcyjny z prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie, nadający Szkole Podstawowej w Janowie Podlaskim imię Czesława Tańskiego. Pomysł nadania imienia pioniera polskiego lotnictwa, konstruktora, który próbnych lotów dokonywał na szybowcu „Lotnia” na łąkach naszej miejscowości, wyszedł od nauczycielki pani Heleny Cypel i jej brata Mariana Cypla. Duży wkład w to wydarzenie wniósł ówczesny dyrektor naszej szkoły Jerzy Doroszuk, dzięki którego inicjatywie sprawa nadania szkole patrona, została zakończona pozytywnie – przypominał Arkadiusz Podskok.

Dodał, że oficjalne uroczystości, związane z tym wydarzeniem odbyły się 4 czerwca 1972 roku, a odsłonięcia pamiątkowej tablicy na froncie szkoły dokonał wówczas płk Zbigniew Chmielnicki, przedstawiciel bialskiej jednostki wojsk lotniczych. – To właśnie dyrektor Jerzy Doroszuk odebrał od przewodniczącego komitetu rodzicielskiego Zenona Zbrzyskiego sztandar szkoły, który ufundował komitet. Trzeba dodać, że wieloletni kierownicy naszej placówki Franciszka i  Czesław Kogut włożyli wiele pracy w powstanie sztandaru. Zajmowali się też zebraniem funduszy na niego, a sztandar podczas tej ważnej uroczystości został przekazany w ręce młodzieży – opowiadał dyrektor.

CZYTAJ TAKŻE: SOSW w Zalutyniu ma już 40 lat!

Nie inaczej było i tym razem, a nowy sztandar został przekazany przez nauczycieli na ręce uczniów. W poczcie sztandarowym nauczycieli była m.in. Bożena Popis, córka nieżyjącego już dyrektora janowskiej szkoły Jerzego Doroszuka. – To bardzo wzruszający moment. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Kiedyś mój tata zaangażował się w nadanie szkole patrona i sztandaru, dziś ja wspólnie z moimi koleżankami i kolegami przekazujemy nowy sztandar na ręce młodzieży – mówiła Bożena Popis.

Nie inaczej było i tym razem, a nowy sztandar został przekazany przez nauczycieli na ręce uczniów. W poczcie sztandarowym nauczycieli była m.in. Bożena Popis (pierwsza z prawej), córka nieżyjącego już dyrektora janowskiej szkoły Jerzego Doroszuka. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podczas uroczystości nie obyło się bez podziękowań osobom zasłużonym dla janowskiej podstawówki oraz rozstrzygnięcia, organizowanych z okazji 50-lecia nadania jej imienia Czesława Tańskiego konkursów. 

Były też fantastyczne występy artystyczne uczniów, którzy m.in. przypomnieli postać Czesława Tańskiego, a cheerleaderki zachwyciły swoim tańcem zgromadzoną w hali publiczność. Specjalnie na tę okazję społeczność szkolna przygotowała piosenkę, do której słowa napisał nauczyciel Paweł Charytoniuk, a muzykę nauczyciel Piotr Kulicki.

Goście, w tym byli uczniowie i pracownicy szkoły, mieli okazję przejrzeć kroniki i obejrzeć zdjęcia sprzed kilku dekad, wspominając przy tym szkolne lata.

Bardzo ważnym momentem było odsłonięcie muralu, który powstał na ścianie budynku placówki. Przedstawia on papierowy samolot z namalowanym na nim wizerunkiem Czesława Tańskiego na tle nieba.

 Na zwieńczenie uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 50-lecia nadania placówce imienia Czesława Tańskiego.

Ojciec polskiego lotnictwa

Czesław Tański urodził się 17 lipca 1862 w Pieczyskach, a zmarł 24 lutego 1942 w Olszance. To polski artysta malarz, wynalazca, konstruktor lotniczy, pionier szybownictwa i popularyzator lotnictwa w Polsce. Nazywany jest ojcem polskiego lotnictwa. Urodził się w majątku Pieczyska w ubogiej rodzinie ziemiańskiej, ze związku Adama oraz Celiny z Żołdowiczów. Jego ojciec brał udział w powstaniu styczniowym. W 1898 roku Czesław Tański mieszkał w Janowie Podlaskim, skąd wyjechał do Warszawy. Tam wraz z prekursorem polskiej literatury fantastycznonaukowej Władysławem Umińskim, Władysławem Kocenty Zielińskim oraz Julianem Łukawskim założył w tym roku "Kółko Awiatyczne". W 1901 roku wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych Juliena, zdobywając parę odznaczeń i nagród za swoje prace. Był człowiekiem wielu pasji m.in. malarstwa, jednak tą największą stało się lotnictwo. Od 1893 r. Tański zajmował się budową udanych modeli latających o napędzie gumowym. Pod wpływem wiadomości o próbach z szybowcem Otto Lilienthala, w 1895 zbudował własny szybowiec o 7 m² powierzchni skrzydeł oraz masie 18 kilogramów, który nazywał „Lotnią”. Szybowiec ten konstruktor później udoskonalał. W czerwcu 1896 roku w miejscowości Wygoda koło Janowa Podlaskiego dokonał na nim kilku skoków długości 20-40 metrów, początkowo startując pod wiatr z rusztowania o wysokości kilku metrów, a następnie biegnąc z "Lotnią" pod wiatr. Kontrowersje wśród badaczy wywołuje informacja, że udało mu się wykonać 30-metrowy lot z płaskiego terenu, który miał być pierwszym w historii szybownictwa wzlotem tego typu. 

CZYTAJ TAKŻE: Piraci i marynarze opanowali park w Wilczynie. Były tańce i śpiewy!

PRZECZYTAJ: Uczniowie z motwickiej szkoły wsparli Paulinkę. Zebrali prawie 7 tys. zł

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama