Uderza nas przez cały czas, przez całe życie. W odpowiednich dawkach jest pożyteczny, bo utrzymuje poziom motywacji i koncentracji na zadaniach. Jednak za dużo stresu niszczy. Jego nadmiarem czujemy się przytłoczeni, sparaliżowani, a w końcu niezdolni do podjęcia jakichkolwiek działań. Jak sobie mądrze radzić ze stresem? Oto rady.
Najczęściej ze stresem radzimy sobie w sposób, który nie jest dobry na dłuższą metę. Za dużo jemy, sięgamy po alkohol, papierosy, narkotyki. Lepiej unikać tych niezdrowych mechanizmów i znaleźć pozytywne metody na trzymanie stresu pod kontrolą. Istnieje wiele sposobów na jego oswojenie i wykorzystanie do dobrych celów. Przedstawiamy 20 wskazówek, dzięki którym zmierzysz się ze stresem i ujarzmisz go tak, by ci służył, a nie wykańczał.
1. Wyrób w sobie nawyk głębokiego oddychania. Kilka razy dziennie, obojętnie gdzie się znajdujesz, świadomie głęboko oddychaj.
2. Kiedy wracasz do domu po stresującym dniu, połóż się na twardej powierzchni na brzuchu, ręce ułóż pod twarzą i powoli głęboko oddychaj. Rób to przez pięć minut.
3. Usiądź wygodnie na krześle lub kanapie. Jedną dłoń połóż na brzuchu, drugą na klatce piersiowej. Oddychaj tak, żeby poruszała się dłoń na brzuchu, a nie na piersi. To prawidłowy oddech, który dla mózgu jest sygnałem, że nie musi się stresować.
4. Spróbuj odprężyć mięśnie. Połóż się i swoją uwagą przeskanuj każdy mięsień, namierzając, który jest napięty. Napnij go jeszcze bardziej i "puszczaj". Rozpoznaj różnicę w odczuwaniu mięśni napiętych a zrelaksowanych.
5. Medytuj. Zapewnij sobie spokój, usiądź z zamkniętymi oczami, wyobrażając sobie widoki, dźwięki i zapachy ulubionego miejsca. Może to być plaża, widok gór, obraz domu ukochanej babci. Użyj wizualizacji, żeby się odprężyć.
6. Ćwicz regularnie lub zajmij się jogą.
7. Skonsultuj się z psychologiem, jeśli stres uniemożliwia ci satysfakcjonujące wykonywanie dotychczasowych zadań.
8. Poświęć czas na muzykę, sztukę lub inne hobby, które pomogą Ci odpocząć i odwrócić uwagę od pracy czy innych stresujących zajęć.
9. Naucz się identyfikować i monitorować czynniki, które najbardziej cię stresują. Zastanów się, jak możesz je zminimalizować, na przykład zmienić pracę lub ograniczyć kontakty z osobami, które cię denerwują.
10. Zrób listę obowiązków, które musisz wykonać każdego dnia. Zaplanuj je krok po kroku. Chodzi tu o dobrą organizację życia. Jeśli poczujesz, że masz nad nim kontrolę, stres odpuści, bo ty siądziesz za kierownicą.
11. Bądź czujny na negatywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się, gdy zaczynasz odprężać się alkoholem, pijesz więcej kawy lub gorzej śpisz.
12. Staraj się, żeby nie wyprowadzały cię z równowagi drobne kłopoty czy wydarzenia. Zawsze miej w swojej świadomości, co jest ważne, a co nie. Miej dobrze i jasno ustalone priorytety. Dzięki temu lepiej będziesz zarządzać swoją rzeczywistością, a stres nie wyprowadzi cię tak łatwo z równowagi.
13. Każdego dnia znajdź czas na relaks, choćby spacer po parku czy lesie.
14. Unikaj kofeiny, alkoholu, nikotyny, fast-foodów, nadmiaru jedzenia. Chociaż mogą one być pomocne w pewnym momencie, używając ich jako jedynej lub częstej metody spowodujesz długotrwałe problemy.
15. Naucz się mówić "nie", przynajmniej od czasu do czasu. Zdrowa asertywność jest pozytywna, bo pomaga zaspokajać swoje potrzeby, nie raniąc innych.
16. Wysypiaj się. Większość ludzi potrzebuje od 7 do 9 godzin snu w ciągu doby.
17. Często się śmiej, rozwijaj swoje poczucie humoru, kontaktuj się z wyluzowanymi ludźmi.
18. Badania dowodzą, że lekarstwem na stres są bliskie relacje pełne zaufania.
19. Nie uciekaj przed swoimi problemami! To tylko pogarsza sprawę.
20. Proś o pomoc rodzinę i przyjaciół.
Jeśli te wskazówki nie pomogą lub już je wypróbowałeś z marnym skutkiem, rozważ wizytę u psychologa. Praca ze stresem jest zazwyczaj krótkoterminowa, nastawiona na odnalezienie źródła stresu i poznanie narzędzi radzenia sobie z nim.
Pamiętaj, że stres, podobnie jak wybory, których dokonujemy w życiu, można kontrolować. To wymaga trochę wysiłku, ale korzyści, jakie otrzymujemy z tej nauki, przynoszą wymierne i pozytywne rezultaty.
Weronika Bielicka
Napisz komentarz
Komentarze