Wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości organizowane były w całym kraju od 2018 roku. Zakończyły się z końcem roku 2022. Głównym punktem ich podsumowania podczas uroczystości Polonia Rediviva (Polska Odrodzona) było uhonorowanie osób zaangażowanych w upamiętnienie tego faktu medalami.
W 2018 roku bowiem ustanowiony został medal, na którego awersie widnieje napis – Polonia Rediviva. Przyznawany jest tym, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez państwo Polskie w 1918 roku, przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.
Podziękowania za działania w terenie
- To ważne dla mnie spotkanie, bo w symboliczny sposób zamyka okres Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody realizowano w latach 2018–2022, by upamiętnić i uczcić wydarzenia oraz osoby związane z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości – mówił podczas wystąpienia na uroczystości prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ TAKŻE:
- Nie ustąpiła pierwszeństwa "na zebrze". Piesza trafiła do szpitala
- Szczęśliwy finał poszukiwań. Odnaleziono zaginioną 83-latkę
- Skóry niedźwiedzi, wilka i żółw stepowy. Nieudany przemyt ze wschodu
- Nowi policjanci złożyli ślubowanie. Zasilą szeregi lokalnych komend
- Rada społeczna szpitala „za” odwołaniem Chodzińskiego
Pamiętał w nim nie tylko o instytucjach centralnych państwa, które w organizację czteroletnich obchodów były zaangażowane, ale i o tych, którzy pracują w instytucjach i samorządach w całym kraju i u siebie prowadzili kampanię jubileuszu.
- Zależało nam na tym, aby obchody 100-lecia niepodległości uświadomiły wszystkim, że to był proces, walka o państwo, o to, by mogło ono trwać. Nawoływaliśmy do tego, by szukać bohaterów tych czasów wśród swoich bliskich – mówił prezydent i zaznaczał. – Obchody 100-lecia niepodległości organizowane były w wielu miastach i miasteczkach, rozmawiano z młodzieżą i wspólnie odnajdywano i oddawano hołd bohaterom. Dziękuję za to. Często nie wierzymy w siebie. Z dystansem patrzymy na swoje osiągnięcia, na to wszystko, co mamy, co udało się nam zbudować. A jesteśmy pokoleniem szczęśliwców, bo żyjemy w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce już trzydzieści cztery lata. Przez – śmiało można powiedzieć – setki lat nasi przodkowie nie doświadczyli tak wspaniałego czasu, jakiego my jesteśmy współtwórcami i beneficjentami. To nasze wielkie szczęście, nasza zasługa i nasze wielkie zadanie wobec wszystkich pokoleń.
Wyróżnienie dla ROK
Na uroczystości zamykające obchody 100-lecia odzyskania niepodległości imienne zaproszenie otrzymał Rober Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
– Zaproszeniem na uroczystość doceniono wkład Radzyńskiego Ośrodka Kultury w upamiętnienie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości. W latach 2018-2022, wspólnie z Biurem Programu „Niepodległa” zrealizowaliśmy kilkanaście inicjatyw, były to m.in. doroczne akcje „Niepodległa do Hymnu”, inicjatywa „Światło dla Białorusi”, mapping z okazji 100-lecia wybuchu III Powstania Śląskiego, organizacja okolicznościowych wystaw i koncertów czy cieszącego się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Radzynia i powiatu radzyńskiego „Wirtualnego Teatru Historii” – wylicza dyrektor ROK.
Zwraca uwagę na słowa wypowiedziane przez prowadzącą uroczystość w Pałacu Prezydenckim. – Katarzyna Sanocka w szczególny sposób powitała przybyłych z całej Polski przedstawicieli małych miejscowości, jako: „inicjatorów oddolnych przedsięwzięć, realizatorów projektów, działaczy społecznych, których połączyły obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą, którzy współtworzyli te obchody, sprawili, że były one imponujące”.
Przez te właśnie działania zrealizowany został jeden z podstawowych celów, jaki założyli sobie organizatorzy obchodów, by były one obchodami społecznymi, powszechnymi, organizowanymi lokalnie w każdej miejscowości, by trwały też kilka lat, tak jak trwał sam proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę. – Dzięki wam to się udało – zwracał się prezydent Andrzej Duda do przybyłych z terenu.
Napisz komentarz
Komentarze