Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:08
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Zapraszają na zimowe ptakoliczenie. Pierwszy raz w Białej Podlaskiej

Co roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje zimowe ptakoliczenie. Po raz pierwszy odbędzie się ono w tym roku w Białej Podlaskiej, a poprowadzi je Andrzej Lipiński.
Zapraszają na zimowe ptakoliczenie. Pierwszy raz w Białej Podlaskiej
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje zimowe ptakoliczenie. Po raz pierwszy odbędzie się ono w tym roku w Białej Podlaskiej, a poprowadzi je Andrzej Lipiński

Autor: Andrzej Lipiński

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków co roku organizuje cykl wydarzeń pod nazwą Zimowe Ptakoliczenie. Podczas ptakoliczenia są liczone ptaki, które spędzają zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od doświadczenia w rozpoznawaniu gatunków. Amatorzy mogą samodzielnie prowadzić obserwacje przy karmnikach. Przez minimum godzinę należy spisywać ptaki, które do niego podlatują.

Listę zaobserwowanych gatunków należy zapisać na elektronicznej karcie obserwacji dostępnej na stronie OTOP. Drugą formą uczestnictwa w Zimowym Ptakoliczeniu jest udział we wspólnej wycieczce. 

Pierwsze zimowe ptakoliczenie w Białej Podlaskiej

Jedna z nich odbędzie się w tym roku w Białej Podlaskiej. Spacer ornitologiczny poprowadzi Andrzej Lipiński. To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Zimowe Ptakoliczenie 2023 w Białej Podlaskiej odbędzie się 29 stycznia od godz. 9:30. Wycieczka wyruszy spod siedziby Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Brzeskiej 101, dalej uczestnicy pójdą ścieżkami wzdłuż rzeki Krzny do Parku Radziwiłłowskiego śladami dzięcioła białoszyja. 

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze szkoły w Polsce. Ranking „Perspektyw” 2023

W tym roku ptakiem zimowego ptakoliczenia jest jemiołuszka. "Wnikliwi obserwatorzy zapewne zauważą, że jemiołuszka była bohaterką Zimowego Ptakoliczenia również w 2011 roku. Ponowny wybór tego gatunku to nie jest błąd ani brak innych ciekawych bohaterów, którzy z powodzeniem udźwignąłby brzemię sławy. Śledząc serwisy pogodowe już niemal regularnie słyszymy, że padł kolejny rekord w pomiarach temperatur. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby te komunikaty nie zmieniały się w codzienność. Z każdym podsumowaniem minionego roku możemy przeczytać o kolejnych pobitych rekordach. Zmiany klimatu postępują nieubłaganie. A co ma z tym wspólnego jemiołuszka? Jemiołuszki migrują w nasze oraz dalej położone na południu regiony, aby przetrwać trudne zimowe warunki oraz okresowy brak pokarmu. Jednak w dynamicznie zmieniającym się świecie również ich zachowania mogą ulec zmianie. W przyszłości może się zdarzyć, że przestaniemy je oglądać w granicach naszego kraju. Dlatego póki mamy okazję wypatrujmy tych pięknych ptaków!" – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

CZYTAJ TEŻ: 

Jak rozpoznać jemiołuszkę?

Ten gatunek jest charakterystyczny i trudny do pomylenia nawet dla niedoświadczonego obserwatora. Jemiołuszka jest wielkości szpaka, ale bardziej krępa o grubej szyi. Pióra są barwy rudawobeżowej. Na głowie występuje charakterystyczny czub. Wokół oczu mają wąską czarną maskę i czarny śliniak pod dziobem. Żółto obrzeżone sterówki, czyli pióra tworzące ogon, oraz żółto-biały wzór na lotkach pierwszorzędowych są cechami jeszcze bardziej ułatwiającymi rozpoznanie tego gatunku. Charakterystyczną cechą, spotykaną tylko u tego gatunku, są czerwone zakończenia lotek drugorzędowych przypominające woskowe płytki. Sporadycznie można zaobserwować takie płytki na zakończeniach sterówek. Pod ogonem można dostrzec dużą rudą plamę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama