Z pozoru niewielkie plastikowe pudełko, a może mieć ogromne znaczenie w przypadku ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Mowa o Pudełku Życia, w którym zebrane są niezbędne informacje dotyczące pacjenta. Dzięki Stowarzyszeniu Biała Pozytywka 2 tysiące takich pudełek otrzymają bialscy seniorzy.
Pierwsze Pudełka Życia trafiły do przedstawicieli bialskich klubów seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz instytucji świadczących pomoc seniorom. Okazją do tego były zorganizowane 12 października obchody Światowego Dnia Reumatyzmu.
Akcja Białej Pozytywki skierowana jest do osób starszych, samotnych i schorowanych. Wewnątrz takiego pudełka znajduje się karta informacyjna, w której senior wpisuje m.in. na co choruje, jakie leki przyjmuje, czy jest na coś uczulony. To informacje niezbędne dla zespołu ratownictwa medycznego, który podczas wezwania zjawia się w domu pacjenta. Znacznie ułatwiają ratownikom wstępny wywiad, zwłaszcza w przypadku osoby nieprzytomnej.
– Brak kontaktu z osobą nieprzytomną w wyniku np. udaru znacznie utrudnia akcję ratunkową. Pudełko Życia to projekt, który ma na celu zebranie wszystkich najważniejszych informacji o pacjencie w jednym miejscu. – mówi Renata Stefaniuk, prezes Stowarzyszenia Biała Pozytywka. Stowarzyszeniu udało się pozyskać pieniądze na zakup 2 tys. Pudełek Życia od sponsora firmy Metrox Investment Sp. z. o.o. Waldemara Wołosiuka.
Zainteresowanie inicjatywą wśród bialskich seniorów jest spore. – Uważam, że takie pudełko jest potrzebne, zwłaszcza dla osób, które mieszkają same. Dlatego, że jak wezwę karetkę i będę nieprzytomna, to nie będę mogła powiedzieć ratownikom, czy leczę się na coś, jakie biorę leki. A tak wszystko wpiszę na kartę. Uważam, że to bardzo dobry pomysł, a zobaczymy, jak będzie wyglądało to w praktyce – stwierdza Lidia Zielińska z Białej Podlaskiej.
Pudełko Życia z wypełnioną kartą informacyjna powinno znaleźć się w lodówce. Aby właściwie spełniało swoją rolę, senior powinien umieścić na drzwiach lodówki specjalną naklejkę. To będzie sygnał dla ratowników, że w sytuacji krytycznej, gdy nie ma kontaktu z pacjentem, informacje na temat historii jego leczenia znajdują się w plastikowym pudełku w lodówce.
Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 42
Monika Pawluk
Napisz komentarz
Komentarze