Polska złota jesień nie jest tym czasem, w którym myśli się o zakupie nowych opon. Jak spojrzeć na statystyki, większość naszych rodaków kupuje ogumienie zimowe do samochodów tuż przed ich wymianą, a więc najczęściej w szczycie sezonu. Podobnie jest w przypadku opon letnich – zakupy odkłada się na ostatnią chwilę. To zachowanie sprawia, że w naszych portfelach zostaje mniej pieniędzy. Jest to spowodowane tym, że sprzedawcy zarówno ci którzy mają stacjonarne serwisy opon, jak i sprzedający w sieci, kończą sezon na promocje, dzięki którym można było kupić oponę do samochodu lub motocykla w bardzo atrakcyjnej cenie.
Ekonomia rządzi.
Jak wskazują ekonomiści popierani przez przeprowadzane badania, kupowanie opon w szczycie sezonu, nie jest posunięciem mądrym z punktu widzenia ekonomicznego. Każdy kto chce kupić opony tanio, musi je szukać albo przed samym sezonem, albo tuż po. To właśnie wówczas sprzedawcy stosują szereg promocji, byle się pozbyć zalegającego towaru i zrobić miejsce na nowy. Szacuje się, że przy takim postępowaniu można zaoszczędzić nawet do 30% wartości opon, co przy na przykład oponach dla samochodów ciężarowych, może wynieść kilkanaście setek i więcej złotych na komplecie. W przypadku samochodów osobowych, które mają standardowe rozmiary opon, te oszczędności są wprawdzie mniejsze, ale i tak są odczuwalne. Wychodzi na to, że pora jesienna, to najlepszy czas kupowania opon na zimę. Pozostaje jednak pytanie gdzie kupować opony zimowe? Tu opinie są rozbieżne.
Tradycyjnie czy nowocześnie?
Spora część posiadaczy samochodów uważa, że najlepszym miejscem do kupowania, jest albo tradycyjny sklep z oponami, bądź też można je zamówić lub kupić w profesjonalnym serwisie z tymi oponami. Jako zalety swojego wyboru przedstawiają argumenty, że przed zakupem można oponę zobaczyć dotknąć. Można również sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń. Warto też podkreślić, iż dla kupujących jest ważne, by opona nie była zbyt stara. Trzeba pamiętać, że tworzywo, z którego opona jest wyprodukowana z czasem się starzeje, parcieje, a przez to opona traci swoje własności i może ulec uszkodzeniu podczas jazdy. Jeśli wierzyć badaniom socjologicznym, Polacy lubią kupować w tradycyjnych sklepach, gdyż cenią sobie kontakt ze sprzedawcą. Lubią czasem porozmawiać, lubią, jak pan Heniu, lub Kaziu doradzi w zakupie opon, choćby to nie było całkiem w interesie kupującego. Internetowe zakupy postrzegają jako coś bezdusznego, co nie do końca jest wiarygodne właśnie z powodu braku fizycznego kontaktu ze sprzedającym. Ważne również jest to, że od razu po zakupie opony lądują na felgach, a później już są wyważone i można na nich jeździć. Z drugiej strony stoją zwolennicy zakupów opon poprzez Internet. Dla nich największym atutem takich zakupów jest bardzo duży wybór opon w różnych rozmiarach, a także we wszystkich przedziałach cenowych. Nie zależnie czy chce się kupić markową oponę z klasy premium, czy też najtańszą oponę, której nazwy nikt tak naprawdę nie zna, w sklepie internetowym takie opony można znaleźć. Trzeba przyznać, że w sklepach tradycyjnych takiego wyboru już nie ma, co więcej, wielu producentów woli współpracę ze sprzedawcami wirtualnymi, którzy tworzą wielkie sieci pozwalające na globalną sprzedaż opon. Kolejna rzecz, która będzie przyciągać do sklepów w sieci to ceny. Niskie koszty utrzymania sklepu, przy niskich cenach zakupu to nie tylko większy zysk sprzedającego, ale również możliwość zaproponowania niższych cen. Nie ma się co łudzić, żaden lokalny sprzedawca opon nie zapewni tak niskich cen, jakie może zapewnić sprzedawca internetowy. Nawet doliczając koszty jakie kupujący musi ponieść w związku z nałożeniem opony na felgę, wyważeniem i założeniem koła, to opony i tak będą tańsze niż takie same i z taką samą usługą w sklepie lub też warsztacie tradycyjnym. Nie ma znaczenia dla miłośników kupowania opon w sieci to, ze trochę trzeba poczekać na dostawę. Jednak w większości przypadków czas oczekiwania to zaledwie kilka dni. Jeśli więc nic nie goni, to warto poczekać by kupić tanio oraz dobrze.
Artykuł sponsorowany