Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 17:15
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Masz cukrzycę? Nie rezygnuj ze sportu!

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do wysiłku fizycznego. Wręcz przeciwnie, to powód, dla którego należy zwiększyć dbałość o zdrowie. Jak cieszyć się sportem w cukrzycy? Na to i inne zagadnienia odpowiada ekspert ds. żywienia programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”, Katarzyna Zadka. 
Masz cukrzycę? Nie rezygnuj ze sportu!

Cukrzyca typu 1 i 2 nie jest przeszkodą do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie. Cukrzyca typu 2, która często wiąże się z nadwaga i otyłością, wręcz wymaga aktywności fizycznej, która sprzyja zmniejszeniu zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie i ułatwia utrzymanie właściwej masy ciała. Również osoby z cukrzycą typu 1, jeśli nie doszło u nich do późnych powikłań mogą uprawiać każdy sport, nawet wyczynowy. W tym przypadku konieczne jest dostosowanie analogów insuliny i klasycznych insulin.

Aktywność fizyczna dla diabetyków

Najbardziej zalecany jest spacer, szybki marsz czy jazda na rowerze albo taniec. Jeżeli do tej pory chory prowadził siedzący tryb życia, energiczny 15-minutowy spacer na początek będzie idealny. W kolejnych tygodniach można zwiększać go o kilka minut. Od intensywności ważniejsza jest jednak regularność. 4 dni w tygodniu to optymalny czas poświęcany na aktywność fizyczną. Jeśli występują zaawansowane zmiany cukrzycowe w oczach, niewskazane są intensywne ćwiczenia, podczas których dochodzi do wstrzymywania oddechu, natężania mięśni, podskoków, ćwiczeń w skłonie. Natomiast przy zaburzeniach czucia w stopach nie jest wskazane bieganie, zwłaszcza po twardym podłożu, ćwiczenia na stopniu czy na bieżni.

Bezpieczeństwo wysiłku

Należy pamiętać, że każda osoba reaguje na sport indywidualnie. U niektórych osób z cukrzycą, wysiłek fizyczny może powodować niedocukrzenie, czyli nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi. W takich wypadkach cukrzyk nie może ćwiczyć na czczo (najlepiej ćwiczyć około 2 godziny po lekkim posiłku), na treningi dobrze jest zabrać przekąskę zawierającą łatwo przyswajalne węglowodany, np. cukierek czy czekoladę. Przed ćwiczeniami należy zbadać poziom cukru we krwi i zrezygnować z aktywności fizycznej podczas przeziębienia, gorączki czy złego samopoczucia. Nigdy nie można dopuścić do wystąpienia uczucia pragnienia. Nawodnienie to podstawa. 

Cukrzyca, a lekcje WF

Jeszcze do niedawna mali cukrzycy dostawali całoroczne zwolnienie z zajęć fizycznych. To błąd. Oczywiście kluczowa tutaj jest współpraca z lekarzem. Nauczyciele również powinni posiadać odpowiednią wiedzę na temat aktualnego stanu zdrowia dziecka, aby móc służyć mu pomocą. Dziecko w trakcie zajęć może potrzebować przerwy, musi mieć możliwość zjedzenia przekąski i kontroli swoich wyników. Obowiązkowo musi mieć przy sobie glukometr i zestaw z insuliną, jeśli jej podawanie jest konieczne. Ale to nie umożliwia mu ćwiczeń na lekcjach WF.

Przykład idzie z góry

Cukrzyca typu 2, na którą coraz częściej chorują Polacy, to efekt siedzącego i niezdrowego trybu życia prowadzonego już od najmłodszych lat. Rodzicie często nie zdają sobie sprawy jak ich przyzwyczajenia mają ogromny wpływ na przyszłe życie ich dzieci. Już od najwcześniejszych lat warto zaszczepiać dzieciom dobre nawyki żywieniowe i miłość do aktywnego stylu życia. Codziennie rano dziecko powinno zjeść pożywne śniadanie zawierające produkt pełnoziarnisty (pieczywo, płatki zbożowe), warzywa lub owoce, źródło białka (nabiał, wędlina, ryby) i dobre tłuszcze. Do szkoły zawsze powinno brać drugie śniadanie – kanapkę i owoce. Do tego, dziecko zawsze powinno mieć przy sobie butelkę wody. Po szkole zwróćmy uwagę na jakość przekąsek i zadbajmy o to, aby do obiadu i kolacji nie zabrakło warzyw. Podczas nauki idealnie sprawdzą się orzechy. 

8. edycja programu „Żyj smacznie i zdrowo” marki WINIARY ruszyła 25 października 2017 r. i potrwa do maja 2018 r. Jest to program edukacyjny prowadzony w polskich gimnazjach i szkołach podstawowych.

Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie uczniom wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w siedmiu edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział blisko 80% szkół gimnazjalnych z całej Polski, a w lekcjach uczestniczyło ok 800 000 uczniów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anika 21.11.2017 23:33
To prawda! Ale ważne jest też jak się odżywia. Najważniejsze by dzień zacząć od pożywnego śniadania- nie ma znaczenia czy chorujemy na coś czy nie,a ciekawe przepisy warto zbierać, sama staram się jeść regularnie ale nie zawsze mi się udaje.

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama