Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 16:09
Reklama
Reklama

Rok wyborczy 2024 wystartował. Kiedy wybierzemy radnych i europosłów?

Zaczął się rok wyborczy. W 2024 będziemy głosowali 2 razy. Najpierw w wyborach samorządowych, potem do Parlamentu Europejskiego. Wiemy już kiedy.
Rok wyborczy 2024 wystartował. Kiedy wybierzemy radnych i europosłów?
7 kwietnia jako data wyborów samorządowych wydaje się najbardziej prawdopodobny. Wybory do europarlamentu odbędą się natomiast 6-9 czerwca

Autor: iStock

Prawdopodobną datę tych pierwszych wskazał premier Donald Tusk, datę tych drugich ogłosiła Rada Europejska. 

Co wynika z przepisów?

Wybory samorządowe – jak chce Kodeks wyborczy – muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r. 

Oznacza to, że do urn możemy pójść w niedziele: 

• 31 marca,  

• 7 kwietnia, 

• 14 kwietnia,

• 21 kwietnia. 

Najmniej prawdopodobny jest 31 marca, bo to niedziela wielkanocna.

Wybory samorządowe mogłyby się zatem odbyć 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 r. Kiedy dokładnie? 

Tusk wskazał datę

Otóż najbardziej prawdopodobną datę Donald Tusk wskazał podczas swojej konferencji prasowej 7 stycznia. 

– Termin 7 kwietnia jako data wyborów samorządowych wydaje się najbardziej prawdopodobny – przyznał premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie dziennikarki TVN.

Wyjaśnił, że przy wyznaczeniu terminu tych wyborów ważne jest, żeby ominąć ryzyko związane z długimi weekendami, bo – jak podkreślił –frekwencja wyborcza może być wtedy niższa. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Ostatnie – przypomnijmy – odbyły się wiosną 2019 r. Kadencja trwa 5 lat. A zatem nowych europarlamentarzystów wybierzemy w tym roku. 

Termin wyborów, określili w maju ubiegłego roku ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej, a ogłosiła je Rada Europy. 

Wybory do europarlamentu odbędą się 6-9 czerwca (czwartek-niedziela) 2024 r. Każde państwo członkowskie samo ustali, którego dnia jego mieszkańcy pójdą do urn.

W Polsce zagłosujemy 9 czerwca, bo nasz Kodeks wyborczy rozstrzyga, że wybory muszą się odbyć w dzień ustawowo wolny od pracy. A 9 czerwca wypada w niedzielę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama