Projekt miał przybliżyć tradycje i zwyczaje różnych narodowości, związane ze świętami Bożego Narodzenia. Można było poznać i nauczyć się kolęd oraz pastorałek śpiewanych w Polsce, Niemczech i na Białorusi. Chodziło też o wzbudzanie szacunku wobec wiary, uwrażliwienie na sztukę, pobudzanie do działań artystycznych i zrozumienie i uświadomienie młodzieży prawdziwego aspektu świąt.
Każdy kraj osobno organizował też wieczory międzykulturowe, gdzie prezentowano kulturę, historię swojego kraju, ale również stroje, zabawy narodowe czy tradycje bożonarodzeniowe. Młodzież odwiedziła również Warszawę poznając historię tego miasta i zwiedzając najważniejsze zabytki.
Zwieńczeniem wymiany było przeprowadzenie występu bożonarodzeniowego dla dzieci z Domu Dziecka i świetlic środowiskowych. – Młodzież wystawiła bajkę "O dwunastu miesiącach", zaśpiewała najpopularniejszą na świecie kolędę "Cicha noc" po jednej zwrotce w języku polskim, niemieckim, białoruskim i angielskim oraz wspólnie z dziećmi "Jingle bells". – wylicza Małgorzata Zając z ECKiW OHP w Roskoszy.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51
Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze