Na realizację przedsięwzięcia Nadleśnictwo gromadziło fundusze od kilku lat. – W latach 2010 -15 priorytetem było stworzenie dróg leśnych. W międzyczasie jednak koncepcja stworzenia edukacyjnego ogrodu leśnego znalazła uznanie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Przedsięwzięcie znalazło się w opracowywanym 10-letnim planie edukacyjnym. Niestety nie mamy statusu Leśnego Kompleksu Promocyjnego, więc realizację takiego projektu, jaki sobie zamierzyliśmy, musimy sfinansować sami – mówi nadleśniczy Krzysztof Hołowiński.
A projekt, który postanowiło zrealizować radzyńskie Nadleśnictwo oszacowano na 800-900 tys. zł.
Chodzi o działkę przy Nadleśnictwie, na której kiedyś funkcjonował Ośrodek Transportu Leśnego i stolarnia. – Gdy przestały istnieć, teren nie był użytkowany, trochę zarósł, był nieatrakcyjny i niereprezentatywny. Teraz chcemy, by powstało tu Nadleśnictwo Radzyń w pigułce. Będą tu utworzone zbiorowiska roślinności charakterystyczne dla naszych leśnych terenów, czyli grąd, bór sosnowy i las brzozowy. Zachowamy tu jednak charakter parkowy i rekreacyjny. – mówi nadleśniczy Krzysztof Hołowiński.
W przyszłym roku, wiosną na przygotowanym już terenie zrealizowane zostaną nasadzenia. Rośliny będą uzupełnianie sukcesywnie, w miarę wzrostu drzew.
Teren będzie gotowy na przyjęcie pierwszych odwiedzających około września przyszłego roku. – Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest to, by park służył mieszkańcom Radzynia. To wkład Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Radzyń w funkcjonowanie lokalnej społeczności – mówi nadleśniczy.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51
Joanna Danielewicz
Napisz komentarz
Komentarze