Pomnik wzniesiony przez społeczeństwo Kodnia w 1928 roku został zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej przez wojsko niemieckie, a później zupełnie rozebrany przez władze PRL. – To była kompletna profanacja. Ówczesne władze rozebrały pomnik i część kamienia wykorzystały do budowy sanitariatu publicznego – mówi Jacek Malarski, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu, główny inicjator i reprezentant Komitetu Odbudowy Pomnika Odzyskania niepodległości w Kodniu.
Społeczne wsparcie to podstawa
Akt założycielski Komitetu Odbudowy został podpisany 5 grudnia, w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. W jego skład wchodzi obecnie dwanaście osób, ale lista jest otwarta. – Myślę, że inicjatywa się uda, bo jest wspierana przez różne środowiska. W komitecie znajdują się w osoby reprezentujące różne grupy społeczne, ale będziemy chcieli do niego zaprosić większą ilość osób. Powołamy do życia również komitet organizacyjny i honorowy. – mówi Mariusz Zańko, sekretarz gminy Kodeń.
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie zbiórki publicznej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt pomnika ma nawiązywać do pierwowzoru.
Powtórzą inicjatywę sprzed 100 lat
W którym miejscu stanie monument? – Pierwotnie pomnik stał u zbiegu ulic Terespolskiej i 1 Maja naprzeciw parku Placencja, jednak po zburzeniu w 1957 roku w tym miejscu postawiono krzyż. Nowy pomnik najprawdopodobniej zostanie postawiony w centrum Kodnia, w trójkącie patriotycznym, który uzupełnią kamień z tablicą ku czci walczących mieszkańców w okresie powstania styczniowego i pamiątkowy głaz z okazji 500-lecia założenia Kodnia – wyjaśnia dyrektor.
Komitet Odbudowy zakłada, że kluczowym elementem przyszłorocznych, setnych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości będzie odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51
Sylwia Bujak
Napisz komentarz
Komentarze