Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 17:51
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Subiektywny przegląd roku ze "Słowem Podlasia"

Za nami kolejny, obfitujący w wydarzenia i emocje rok. Nie zabrakło w nim nowych inwestycji, wydarzeń kulturalnych, jak i przykrych wypadków. Podsumujmy w telegraficznym skrócie, co zwróciło naszą największą uwagę w 2017 roku.
Subiektywny przegląd roku ze "Słowem Podlasia"

Styczeń

  • Podsumowanie programu 500 plus. W powiecie parczewskim ponad 18 milionów złotych wydały miejska i gminne placówki opieki na program rządowy Rodzina 500 plus. W 2017 roku zaplanowano wydatek o kilka milionów złotych większy. Ale program ma nie tylko plusy. W obawie, aby pieniądze nie były przeznaczane na alkohol, niektóre rodziny musi kontrolować pracownik socjalny. 
  • Jak co roku w styczniu odbywa się zbiórka charytatywna Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2017 roku w Białej Podlaskiej na ulicach kwestę prowadziło aż 432 wolontariuszy. Zebrano niemal 200 tys. zł! Mieszkańcy południowego Podlasia po raz kolejny otworzyli swoje serca i portfele dla najbardziej potrzebujących. 
  • 21 stycznia pochowano Marka Światłowskiego, prezesa Stowarzyszenia Koło Bialczan, który przez lata skutecznie zarażał innych swoją miłością do Białej Podlaskiej. 
  • Magda Gessler odwiedziła ze swoim programem "Kuchenne rewolucje" Białą Podlaską, aby dokonać zmian w jednej z restauracji. Niestety, jak wiemy, rewolucja nie powiodła się, a w lokalu przy Centrum Handlowym Drop funkcjonuje już nowa restauracja. 

Luty

  • Na początku stycznia na bialskim lotnisku utworzono podstrefę ekonomiczną. Na luty zaplanowano wycinkę drzew, by móc przygotować miejsce pod inwestycje. Na początek pod topór poszły rosnące tam samosiejki, aż 19 tysięcy drzew!
  • W Polsce panował wirus ptasiej grypy. Chociaż w powiecie bialskim nie stwierdzono jak na razie przypadków zarażenia wirusem drobiu, to 20 lutego w bialskim Urzędzie Miasta odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Aż do odwołania obowiązywał zakaz wypuszczania drobiu na zewnątrz budynków, w których odbywa się hodowla.

Marzec

  • 6 marca w powiecie łosickim zanotowano 16 przypadków padłych dzików, u których potwierdzono zarażenie afrykańskim pomorem świń. Chorobę wykryto pod koniec 2016 roku.
  • W środę popielcową pijany wikary z bialskiej parafii wsiadł za kierownicę i spowodował wypadek na ulicy Stacyjnej. Miał we krwi 1,2 promila alkoholu. Jak się okazało, jeszcze kilka godzin wcześniej ksiądz podczas mszy głosił kazanie na temat trzeźwości... Parafianie byli oburzeni. Na szczęście w wypadku nikt nie ucierpiał.
  • W powiecie bialskim rozbito gang handlujący na szeroką skalę sterydami i farmaceutykami niewiadomego pochodzenia. Wśród zatrzymanych znalazł się przedsiębiorca z powiatu bialskiego Krystian B., podejrzany o kierowanie grupą przestępczą i pranie brudnych pieniędzy. W internecie przez jakiś czas wciąż można było znaleźć oferty sprzedaży oferowanych przez niego sterydów. 

Kwiecień

  • Do niepokojącego incydentu doszło 6 kwietnia w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Funkcjonariusze Straży Granicznej użyli gazu łzawiącego wobec trzech Czeczenów, którzy mieli zachowywać się agresywnie. Według Czeczenów to oni zostali brutalnie zaatakowani przez strażników. 
  • Kwiecień to miesiąc autyzmu. Podopieczni i pedagodzy Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz ich przyjaciele uczcili dzień wiedzy o autyzmie. 3 kwietnia na placu Wolności wypuścili w niebo niebieskie baloniki. Kolor ten jest symbolem autyzmu.
  • Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim zwyciężył w prestiżowym konkursie MP Power Awards 2016. Został wyróżniony jako obiekt z potencjałem do organizowania różnego rodzaju eventów. Taka nagroda niewątpliwie podnosi nie tylko prestiż samego Zamku Biskupiego, ale i całego Janowa Podlaskiego.

Maj

  • Kontrowersje wokół pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich na skwerze przy placu Wojska Polskiego nie cichły przez wiele tygodni. 24 kwietnia został nawet osłonięty blaszaną konstrukcją i chroniony przed potencjalnymi wandalami przez strażników miejskich. Pomnik wzbudzał zarówno niechęć, jak i zachwyt bialczan. Ostatecznie odsłonięto go 2 maja, a na uroczystość przybył Jarosław Kaczyński. – Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce należą się pomniki, bo wpisał się w polską historię jak nikt inny w ciągu ostatnich dziesięcioleci – stwierdził szef PiS-u. 
  • 13 i 14 maja Stadnina Koni w Janowie Podlaskim obchodziła 200-lecie istnienia. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę. Odbyły się również historyczna inscenizacja oraz parady jeździeckie i hodowlane. Rozkwit i światowy rozgłos hodowla zawdzięcza Andrzejowi Krzyształowiczowi, który w czasie drugiej wojny światowej uratował stado, a w PRL-u pomimo nieprzychylności władz wciąż rozwijał hodowlę. Teraz stadnina trafiła na listę Pomników Historii.

Czerwiec

  • 1-4 czerwca obchodziliśmy – obfite w wydarzenia kulturalne – Dni Białej Podlaskiej. Mogliśmy uczestniczyć w koncercie Skaldów czy Varius Manx z Kasią Stankiewicz. W niedzielę w parku Radziwiłłowskim pojawiła się też Agnieszka Chylińska. Niestety występ trzeba było zakończyć po kilku utworach z powodu burzy. Piosenkarka obiecała wrócić do miasta, ale jak na razie nic nie wiadomo o kolejnym występie Chylińskiej.
  • Wielkim sukcesem zakończyła się III edycja Rotariańskiego Wyścigu Kaczek. Mieszkańcy byli bardzo hojni, a zebrane pieniądze trafiły do Stowarzyszenia Wspólny Świat. Podczas wyścigu gumowych kaczek po rzece Krznie można było wygrać nagrody. Piknik z atrakcjami zgromadził setki mieszkańców. 
  • Podczas prac ziemnych pod budowę przedszkola w Janowie Podlaskim znaleziono przemieszanych z ziemią wiele kości. Sprawą zajął się konserwator zabytków oraz Prokuratura Rejonowa. Archeolodzy znaleźli w ziemi 28 zachowanych szkieletów ludzkich. 

Lipiec

  • 18 lipca mieszkańcy Białej Podlaskiej manifestowali w sprawie obrony niezawisłości sądów. Był to protest przeciwko ustawom o sądownictwie, które forsował rząd Prawa i Sprawiedliwości.
  • Na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej, między pasami startowymi, kołujący samolot zderzył się z samochodem osobowym. Okazało się, że pilot, który zgłosił interwencję, był... pijany!
  • Szaleniec grasował na osiedlu Jagiellońskim. Mężczyzna straszył i wyzywał kobiety i zaczepiał dzieci. Żądał wpuszczenia do mieszkań i podania jedzenia i picia.

Sierpień

  • Walki z ASF ciąg dalszy. 35 samorządów zawarło z marszałkiem województwa porozumienie, na mocy którego w życie weszła inicjatywa wypłat tzw. znaleźnego za każdego martwego dzika, o którym powiadomiony zostanie lekarz weterynarii. Za każdą sztukę Urząd Marszałkowski obiecał wypłacać 200 zł.
  • Wielką klapą okazała się tegoroczna aukcja Pride Of Poland w Janowie Podlaskim. Pomimo szumnych zapowiedzi o profesjonalnej organizacji, zdołano sprzedać jedynie 6 z 25 wystawionych koni za kwotę 410 tys. euro. Czy to koniec świetności Stadniny, która w tym roku obchodziła 200-lecie istnienia?
  • Do 2020 roku czekają nas niemałe inwestycje. PKP planuje zmodernizować perony w Białej Podlaskiej, Terespolu i Małaszewiczach, przebudować stacje i wybudować nowe nastawnie. W ramach ponad 400-milionowej inwestycji znalazł się także zapowiadany od dłuższego czasu tunel na ul. Lubelskiej.

Wrzesień

  • Lekarz z bialskiego szpitala wypisał 19-letniego Karola do domu z izby przyjęć, kiedy po badaniach w organizmie chłopaka wykryto obecność środków odurzających. Nastolatek zmarł kilka godzin później.
  • Terespol świętował jubileusz 320-lecia otrzymania praw miejskich. Uroczystości towarzyszył jarmark rękodzielniczy, który od dwóch lat wpisuje się w bogatą, wieloletnią tradycję kulturową miasta.

Październik

  • Na początku października na placu Wolności odbył się I Bialski Bieg w Szpilkach, którego celem była zbiórka pieniędzy na Stowarzyszenie Wspólny Świat. Na wysokich obcasach pobiegli również panowie. 
  • Podczas Dni Patrona na kamienicy Pod Wieszczami został odsłonięty mural, który nawiązuje do historii Białej Podlaskiej i Podlaskiej Wytwórni Samolotów.

Listopad

  • Do szokującego zabójstwa doszło w gminie Huszlew. 51-letni Sławomir P. jest podejrzany o zabicie szpadlem swojego kolegi. Zostawił jego ciało przed domkiem myśliwskim w lesie i próbował uciec samochodem.
  • 17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. Bialski szpital zaświecił się na fioletowo, bo taki jest kolor symbolizujący noworodków, które przyszły na świat za wcześnie. Dla rodziców i ich pociech zorganizowano spotkanie w kawiarni Diana, na którym pojawił się również Riad Haidar, ordynator oddziału neonatologii.
  • Ruszył remont bialskiego amfiteatru. Ponowne otwarcie po remoncie planowane jest na wrzesień 2018.

Grudzień

  • Niepełnosprawni mieszkańcy mają utrudniony dostęp do poczty na placu Wolności w Białej Podlaskiej. Skarżą się również na zbyt małą liczbę pracowników i kolejki aż pod same drzwi. 
  • Bialscy rolnicy od 7 do 15 grudnia protestowali pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa, aby w ten sposób okazać swoje niezadowolenie dla działań prowadzonych w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń.
  • W Międzyrzecu Podlaskim i Białej Podlaskiej odbyły się Jarmarki Bożonarodzeniowe, podczas których można było spróbować regionalnych przysmaków z całej Polski i kupić świąteczne ozdoby i upominki. W Białej na placu Wolności stanął wigilijny stół, gdzie mieszkańcy mogli zasiąść do wspólnego posiłku.

Cały przegląd możecie przeczytać w nowym papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 1

Justyna Madan



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama