W ubiegłym roku, gdy trwały konsultacje projektu Gminnego Programu Rewitalizacji, radnym zabrakło pomysłu na zagospodarowanie potencjału seniorów. Odzwierciedlenia w planie nie znalazły pomysły utworzenia w mieście domu dziennego pobytu dla seniorów. Wówczas burmistrz Jerzy Rębek zapewniał, że miasto o seniorach pamięta. Dodał, że miejsce dla nich znajdzie się w odrestaurowanych pomieszczeniach pałacu Potockich. Jednak, jak dodawał, nikt nie będzie decydował za seniorów. Z końcem sierpnia powołany został więc przy burmistrzu zespół doradczo-inicjatywny ds. seniorów. W jego skład weszli przedstawiciele pięciu zrzeszeń senioralnych działających na terenie miasta.
Każde z nich ma swoją lokalizację, w której prowadzi działalność statutową. Teraz jednak miasto zaproponowało seniorom wspólną inicjatywę. – Do 19 stycznia wystąpimy do Urzędu Marszałkowskiego o fundusze na stworzenie nowego klubu seniora. – poinformował z końcem grudnia burmistrz Rębek.
Burmistrz zaznaczył, że dotychczas działające w mieście zrzeszenia nie stracą oczywiście swoich dotychczasowych siedzib. A plan przekazania część pałacu pod senioralną działalność też ponoć jest aktualny. – Ta inicjatywa nie przeczy planom zagospodarowania pałacu – mówi Rębek.
W Radzyniu trzecią część mieszkańców, jak mówi rektor radzyńskiego UTW, stanowią dziś osoby powyżej 60. roku życia.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 9 stycznia
Joanna Danielewicz
Napisz komentarz
Komentarze