Jak mówi dyrygent chóru Schola Cantorum Misericordis Christi Piotr Karwowski do konkursu trzeba było się najpierw zakwalifikować. – Wysłaliśmy zgłoszenie, nagrania i spośród kilkudziesięciu chórów zostało zakwalifikowanych dwanaście chórów do konkursu ogólnopolskiego. Śpiewamy w każdą niedzielę, więc przygotowujemy się cały czas – przyznaje Piotr Karwowski.
Surowa weryfikacja
Dodaje, że w tego typu konkursach wszystko jest określone w regulaminie, nawet czas trwania utworu. – Nie można przekroczyć 17 czy 20 minut wykonania utworu w zależności od tego, w jakiej kategorii się występuje. Obowiązkowo w tym konkursie trzeba było wykonać jeden utwór związany z okresem wielkanocnym, jeden utwór polskiego kompozytora oraz dowolne utwory o tematyce sakralnej – wyjaśnia. Wskazuje, że chór za wykonanie utworu kompozytora prof. Sławomira Czarneckiego “Hymn ku czci Matki Bożej Kodeńskiej” otrzymał wyróżnienie – nagrodę specjalną. – Naszym celem jest śpiewanie na mszy świętej, ponieważ chcemy, żeby było to na wysokim poziomie, więc systematycznie uczestniczymy w konkursach ogólnopolskich. Po to, by poddawać się weryfikacji bardzo obiektywnego i wykształconego jury. W tym konkursie w jury zasiadali profesorowie różnych ośrodków muzycznych z Polski – z Krakowa, z Bydgoszczy, z Warszawy. Poddając się tak surowej weryfikacji poziom chóru zawsze się podnosi. Zależy mi, by poziom był podnoszony regularnie - wskazuje Piotr Karwowski. Zauważa, że chór składa się z dzieci i młodzieży, więc jego skład często się wymienia. – Ktoś kto zdaje maturę wyjeżdża do innego miasta i nowi muszą podejmować wyzwania chóralne. Co cztery-pięć lat wymienia się 70 proc. składu chóru – tłumaczy.
Trwa rekrutacja
Obecnie w chórze Schola Cantorum Misericordis Christi są 84 osoby. Każdy chórzysta uczestniczy w trzech próbach obowiązkowo.
– Śpiewamy w każdą niedzielę o godz. 17:00 w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego i w każdą środę chorał gregoriański o godz. 18:00. Są też próby dzielone, oddzielnie śpiewają głosy męskie i żeńskie. W ciągu roku chór śpiewa na ponad 100 mszach w Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego, każdy chórzysta uczestniczy w 160-180 próbach chóru podczas roku – mówi Piotr Karwowski. Dodaje, że rekrutacja do chóru jest otwarta. – Każdy może przyjść na przesłuchanie, na którym bada się predyspozycje głosowe i słuchowe. Główny nabór do chóru odbywa się we wrześniu. Rok trwa kandydatura, bo jest wiele do nauczenia, gdyż mamy 1000 utworów w swoim repertuarze. Nie wszyscy są przyjmowani, ale większość osób zgłaszających się ma predyspozycje do śpiewania. Uczestnicy są wieku od 8 lat do 25 roku życia – podsumowuje dyrygent.
Napisz komentarz
Komentarze