Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 21:48
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Niezwykła wystawa. Pokażą, jak wyglądał sztetl

Mobilna wystawa „Muzeum na kółkach” już po raz ósmy wyruszyła w trasę po Polsce. W 2024 roku odwiedzi dziesięć miejscowości z trzech województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Przyjedzie również do Wisznic.
Niezwykła wystawa. Pokażą, jak wyglądał sztetl
Mobilna wystawa „Muzeum na kółkach” już po raz ósmy wyruszyła w trasę po Polsce. Przyjedzie również do Wisznic

Autor: muzeum Polin

„Muzeum na kółkach” to podróżująca wystawa edukacyjna przygotowana przez muzeum Polin. Mobilna ekspozycja upamiętnia i popularyzuje historię polskich Żydów oraz wielokulturową przeszłość naszego kraju. Każdego roku wystawa odwiedza mniejsze miejscowości – liczące do 50 tysięcy mieszkanek i mieszkańców – oraz miasta, w których odbywają się festiwale kulturalne i rocznicowe wydarzenia upamiętniające.

Wystawa w Wisznicach

Od 15 do 17 czerwca wystawę będzie można obejrzeć w Wisznicach. Dlaczego akurat tam? Miejscowość została wyłoniona w konkursie na koordynację działań lokalnych towarzyszących mobilnej wystawie. To właśnie w Wisznicach znajdował się dawny sztetl, do którego nawiązuje tematycznie najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Ekspozycja „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” opowiada o przedwojennej codzienności Żydów i Żydówek, Polek i Polaków w małych miasteczkach. Przypomina naszą wspólną, zapomnianą historię.

Przybliżą klimat sztetla

„Muzeum na kółkach” pozwala w ciekawy sposób doświadczać historii: trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, a nagrania z fragmentami wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają dowiedzieć się, kim są Żydzi oraz, co znaczy być Żydem dzisiaj. Kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów. Dzięki cytatom zaczerpniętym z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów: polskim, jidysz i hebrajskim. Ciekawym akcentem jest stół warsztatowy z prawdziwymi judaikami, który pozwala przyjrzeć się religijnym zwyczajom Żydów. Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera punkty związane z żydowską historią miejsca – z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach. Odkrywaniu historii własnej miejscowości służy również bogaty program edukacyjny, przygotowany przez koordynatorki i koordynatorów lokalnych. W ramach działań towarzyszących na mieszkanki i mieszkańców odwiedzanych miejscowości czekają m.in. koncerty, warsztaty, spacery szlakiem lokalnej społeczności żydowskiej oraz gry miejskie.

O gettcie w Wisznicach przeczytacie w artykule: Upamiętnią getto i potyczkę pod Wisznicami.

Wydarzenia towarzyszące

Wystawa będzie czynna od soboty do poniedziałku w godz. 10.00-17.00. 

Towarzyszyć jej będą wydarzenia:
15 czerwca (sobota) godz 18.00 "Jak smakuje czulent?"– warsztaty kuchni żydowskiej Świetlica Wiejska w Polubiczach.
16 czerwca (niedziela) godz 14.30- Kino w Wisznicach – film T. Doroszuka „Byli od wieków, odeszli na zawsze”
17czerwca (poniedziałek) – 8.00-11.30 warsztaty dla uczniów "Dopóki będą kuropatwy...", „Historia jednego zdjęcia", – 9.00 dla uczniów klas 4-6 warsztaty „Nie bądź obojętny”, – 10.30 dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego- pokaz filmu „Byli od wieków, odeszli na zawsze” –11.30 warsztaty „Nie bądź obojętny”.

Organizatorzy: Muzeum Żydów Polskich, Stowrzyszenie "Istnienie". Partnerzy: GOKiO Wisznice, UG Wisznice.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama