„Muzeum na kółkach” to podróżująca wystawa edukacyjna przygotowana przez muzeum Polin. Mobilna ekspozycja upamiętnia i popularyzuje historię polskich Żydów oraz wielokulturową przeszłość naszego kraju. Każdego roku wystawa odwiedza mniejsze miejscowości – liczące do 50 tysięcy mieszkanek i mieszkańców – oraz miasta, w których odbywają się festiwale kulturalne i rocznicowe wydarzenia upamiętniające.
Wystawa w Wisznicach
Od 15 do 17 czerwca wystawę będzie można obejrzeć w Wisznicach. Dlaczego akurat tam? Miejscowość została wyłoniona w konkursie na koordynację działań lokalnych towarzyszących mobilnej wystawie. To właśnie w Wisznicach znajdował się dawny sztetl, do którego nawiązuje tematycznie najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Ekspozycja „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” opowiada o przedwojennej codzienności Żydów i Żydówek, Polek i Polaków w małych miasteczkach. Przypomina naszą wspólną, zapomnianą historię.
Przybliżą klimat sztetla
„Muzeum na kółkach” pozwala w ciekawy sposób doświadczać historii: trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, a nagrania z fragmentami wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają dowiedzieć się, kim są Żydzi oraz, co znaczy być Żydem dzisiaj. Kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów. Dzięki cytatom zaczerpniętym z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów: polskim, jidysz i hebrajskim. Ciekawym akcentem jest stół warsztatowy z prawdziwymi judaikami, który pozwala przyjrzeć się religijnym zwyczajom Żydów. Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera punkty związane z żydowską historią miejsca – z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach. Odkrywaniu historii własnej miejscowości służy również bogaty program edukacyjny, przygotowany przez koordynatorki i koordynatorów lokalnych. W ramach działań towarzyszących na mieszkanki i mieszkańców odwiedzanych miejscowości czekają m.in. koncerty, warsztaty, spacery szlakiem lokalnej społeczności żydowskiej oraz gry miejskie.
O gettcie w Wisznicach przeczytacie w artykule: Upamiętnią getto i potyczkę pod Wisznicami.
Wydarzenia towarzyszące
Wystawa będzie czynna od soboty do poniedziałku w godz. 10.00-17.00.
Towarzyszyć jej będą wydarzenia:
15 czerwca (sobota) godz 18.00 "Jak smakuje czulent?"– warsztaty kuchni żydowskiej Świetlica Wiejska w Polubiczach.
16 czerwca (niedziela) godz 14.30- Kino w Wisznicach – film T. Doroszuka „Byli od wieków, odeszli na zawsze”
17czerwca (poniedziałek) – 8.00-11.30 warsztaty dla uczniów "Dopóki będą kuropatwy...", „Historia jednego zdjęcia", – 9.00 dla uczniów klas 4-6 warsztaty „Nie bądź obojętny”, – 10.30 dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego- pokaz filmu „Byli od wieków, odeszli na zawsze” –11.30 warsztaty „Nie bądź obojętny”.
Organizatorzy: Muzeum Żydów Polskich, Stowrzyszenie "Istnienie". Partnerzy: GOKiO Wisznice, UG Wisznice.
Napisz komentarz
Komentarze