Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 07:50
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Bakteria New Delhi w bialskim szpitalu. Zawieszono przyjęcia pacjentów

Na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii w bialskim szpitalu zawieszono przyjęcia pacjentów z powodu zdiagnozowania u kilku chorych obecności bakterii wielolekoopornych. – Wdrożone i stosowane przez szpital procedury ograniczyły rozprzestrzenianie się klebsiella pneumoniae NDM wśród pacjentów oddziału – wyjaśnia Jarosław Sawicki, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego PSSE w Białej Podlaskiej. To inaczej bakteria New Delhi.
Bakteria New Delhi w bialskim szpitalu. Zawieszono przyjęcia pacjentów
– Są to przypadki kolonizacji, a nie zakażeń. Oznacza to obecność drobnoustroju bez objawów choroby z nim związanych – informuje dr Paweł Chwaluk

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe

Jak informuje p.o. zastępcy dyrektora ds. medycznych dr Paweł Chwaluk, w oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii jest obecnie hospitalizowana jedna osoba z sepsą gronkowcową. 

– Z rozpoznaniem tym została przyjęta do oddziału celem leczenia. To pacjent w podeszłym wieku obciążony licznymi chorobami przewlekłymi w znacznym stopniu zaawansowania. Jego stan jest stabilny z tendencją do poprawy. Niedawno w tym samym oddziale była leczona starsza osoba, również obciążona wieloma chorobami przewlekłymi, u której także rozpoznano zakażenie gronkowcowe o formie septycznej –  mówi dr Paweł Chwaluk. Dodaje, że jej leczenie kontynuowano w oddziale intensywnej terapii, uzyskując poprawę.

Pacjenci z sepsą są izolowani

– Od momentu rozpoznania sepsy pacjenci są izolowani. Przestrzegane są wszelkie zalecenia nadzoru epidemiologicznego, by nie dopuścić do szerzenia się zakażenia. Oba wymienione przypadki nie mają ze sobą związku przyczynowego –  chorzy ci są zakażeni różnymi szczepami gronkowca. Nie doszło do przeniesienia zakażenia na innych pacjentów. Chorzy z sepsą gronkowcową przy zachowaniu właściwego reżimu sanitarnego nie stanowią zagrożenia dla innych pacjentów oraz personelu –  wyjaśnia doktor.

Zawieszono przyjęcia

Wskazuje, że na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii zawieszono przyjęcia pacjentów z powodu zdiagnozowania u kilku chorych obecności bakterii wielolekoopornych. –  Są to przypadki kolonizacji, a nie zakażeń. Oznacza to obecność drobnoustroju bez objawów choroby z nim związanych. Bakterie wielolekooporne są coraz częściej wykrywane wśród pacjentów polskich szpitalu i są problemem o zasięgu globalnym –  informuje dr Paweł Chwaluk. Zauważa, że systematyczne wykonywanie przesiewowych badań mikrobiologicznych oraz ścisły reżim sanitarny to kluczowe środki w zapobieganiu szerzenia się tych drobnoustrojów. 

–  Zgodnie z zaleceniami nadzoru epidemiologicznego zastosowaliśmy najdalej idące środki ostrożności zapewniające bezpieczeństwo pacjentów. Przyjęcia na oddział chorób wewnętrznych i geriatrii wznowimy wtedy, gdy uzyskamy absolutną pewność bezpieczeństwa epidemiologicznego, popartą zgodną opinią Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Należy podkreślić, że nie stwierdzono obecności wspomnianych drobnoustrojów poza wymienionym oddziałem. Pozostałe oddziały szpitala, w tym zbliżony profilem oddział chorób wewnętrznych funkcjonują bez ograniczeń w przyjęciach pacjentów – podsumowuje dr Paweł Chwaluk. 

Ograniczono rozprzestrzenianie się bakterii

Z kolei Jarosław Sawicki, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Białej Podlaskiej informuje, że sytuacja epidemiologiczna na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii bialskiego szpitala jest na bieżąco monitorowana. –  Pracownicy sekcji nadzoru przeciwepidemicznego PSSE w Białej Podlaskiej przeprowadzili kontrolę sanitarną na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii oraz są w stałym kontakcie z zespołem kontroli zakażeń szpitalnych działającym w szpitalu. Wdrożone i stosowane przez szpital procedury ograniczyły rozprzestrzenianie się klebsiella pneumoniae NDM wśród pacjentów oddziału – wyjaśnia Jarosław Sawicki.  

Jak podaje portal Gemini, bakteria New Delhi to niedawno odkryta superbakteria, co oznacza, że jest ona oporna na praktycznie wszystkie antybiotyki. – Pierwszy raz została odkryta w 2009 r. przez brytyjskich naukowców z uniwersytetu w Cardiff. Znaleziona została u pacjenta pochodzenia szwedzkiego, który leczył się wówczas w Indiach w New Delhi. Stąd też powstała potoczna nazwa tej bakterii – wyjaśnia portal gemini.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama