Chodzi o tzw. Agronomówkę w Zabłociu i Dom Nauczyciela w Kopytowie. Na obydwa obiekty niekorzystnie wpływa brak gospodarzy i upływ czasu. Nieużytkowane budynki niszczeją, dlatego gmina od jakiegoś czasu szukała sposobu na mądre ich wykorzystanie. – W Kodniu wbrew pozorom są potrzeby mieszkaniowe dla osób z niskimi dochodami. Naszym zamierzeniem było znalezienie rozwiązania dla tej sytuacji. Dlatego oba budynki przeznaczymy na mieszkania socjalne dla osób w trudniejszej sytuacji materialnej. – mówi Andrzej Krywicki, zastępca wójta gminy Kodeń.
Duży popyt na takie lokale wynika z niskiego czynszu, który w zasadzie jest symboliczny i obejmuje tylko koszty utrzymania. Samorząd na tym nie zarabia.
W ramach zadania zostanie też wyremontowana siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej. – Część funduszy chcemy przeznaczyć na potrzeby tego obiektu, np. wyposażenie w nowoczesny sprzęt. Poza tym konieczna jest wymiana windy dla osób niepełnosprawnych. To główne założenia projektu – wyjaśnia Krywicki.
Na rozwój infrastruktury społecznej samorząd uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w wysokości ponad 1 mln 250 tys. zł. Wartość całego projektu to około 1,5 mln zł. Została już podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim i w tej chwili gmina przygotowuje się do realizacji inwestycji.
Kiedy mieszkańcy będą mogli zgłaszać się do wynajmu nowych mieszkań socjalnych i ile rodzin będzie mogło z nich skorzystać? Mówi się o pięciu lokalach socjalnych (trzech w Kopytowie i dwóch w Zabłociu) oraz dwóch mieszkaniach w rezerwie na zdarzenia losowe dla osób potrzebujących. Lokale mają być gotowe w 2019 roku.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 7/2018
Sylwia Bujak
Napisz komentarz
Komentarze