Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:50
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

W weekend stomatolog w powiecie bialskim nieuchwytny. Pacjenci "z bólem" muszą jechać 100 km

W Białej Podlaskiej i powiecie bialskim brakuje punktów doraźnej pomocy stomatologicznej. Pacjenci "z bólem" w niedzielę lub święta są zmuszeni szukać pomocy w miastach oddalonych wiele kilometrów od domu. Dlaczego tak się dzieje?
W weekend stomatolog w powiecie bialskim nieuchwytny. Pacjenci "z bólem" muszą jechać 100 km
Gdzie szukać pomocy w weekend i święta, kiedy boli ząb?

Autor: poglądowe/pixabay.com

Na bialskich forach internetowych nie brakuje postów z zapytaniem o to, który stomatolog przyjmie w niedzielę pacjenta "z bólem". Niestety, najczęściej są odsyłani do Łukowa lub Lublina.

- Obudziłem się z bólem zęba w nocy z soboty na niedzielę. Spuchło mi pół twarzy, żadne leki przeciwbólowe nie pomagały. Zacząłem szukać punktu doraźnej pomocy stomatologicznej, ale szybko okazało się, że takowego w Białej Podlaskiej ani w całym powiecie bialskim nie ma. Najbliższy znajdował się prawie 100 km od mojego domu - opowiada Andrzej z gminy Rossosz. 

Mężczyzna miał szczęście, bo pomocy udzieliła mu prywatnie jedna z dentystek w Białej Podlaskiej. Akurat była w mieście i zgodziła się go w niedzielę wieczorem przyjąć. - Byłem zdziwiony liczną osób, które przyszły na wizytę. Jedna pani była półprzytomna z bólu, a była w zaawansowanej ciąży. Dlaczego takim pacjentom jak ona nikt nie jest w stanie pomóc na NFZ? - pyta Andrzej. 

Świąteczna pomoc stomatologiczna. Postępowanie uzupełniające

- Na bieżąco prowadzimy analizy poziomu zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa lubelskiego. W przypadku stwierdzenia braku czy ograniczenia dostępności do świadczeń na danym obszarze, ogłaszamy postępowania uzupełniające. Pozwalają one zwiększyć zabezpieczenie terytorialne oraz wyrównać dostępność do świadczeń. Dlatego na obszar: powiat bialski i miasto Biała Podlaska ogłaszaliśmy uzupełniające postępowania konkursowe - wyjaśnia rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Małgorzata Bartoszek.

Brak chętnych 

I dodaje, że w tym roku, na postępowanie ogłoszone 20 lutego do Lubelskiego OW NFZ nie wpłynęła żadna oferta. - W chwili obecnej nie mamy również innych wniosków o zawarcie umowy w zakresie świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej na obszarze powiatu bialskiego i m. Biała Podlaska - zaznacza rzeczniczka lubelskiego NFZ-u. 

Stomatolodzy coraz częściej nie chcą pracować dla NFZ-u  

Problem braku weekendowej i świątecznej pomocy stomatologicznej na NFZ w powiecie bialskim i innych rejonach Polski to tylko część szerszego problemu, jakim jest ogólny spadek gabinetów, które mają podpisaną umowę na leczenie z NFZ.

Jak podaje serwis MondayNews, z danych przekazanych przez NFZ wynika, że w I kw. tego roku liczba świadczeniodawców z umową w rodzaju leczenie stomatologiczne była o 2,5 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.  - W ciągu dwunastu miesięcy tego typu spadki nastąpiły w każdym oddziale wojewódzkim NFZ-u. Do tego widać, że sytuacja pogarsza się z roku na rok, co pokazuje analiza statystyk za lata 2019-2023. Nie brakuje opinii, że mamy już do czynienia z prawdziwym dramatem, a będzie jeszcze gorzej. Do tego młodzi lekarze nie garną się do współpracy z funduszem. W konsekwencji trzeba więc nastawić się m.in. na coraz dłuższe kolejki do gabinetów i pogarszającą się sytuację pacjentów - informuje MondayNews.

– 2,5 proc. to niby niewiele, natomiast problem jest zupełnie inny. Ten spadek rok do roku wynika z rosnących cen, a niestety NFZ w ostatnim czasie wzrost wartości punktów i kontraktów w zakresie protetyki stomatologicznej jest praktycznie niewielki. To sprawia, że zmniejsza się liczba świadczeń wykonywanych w ramach umowy z funduszem. W konsekwencji pacjenci czekają w dłuższych kolejkach – komentuje prof. dr hab. n. med. Teresa Sierpińska, krajowy konsultant w dziedzinie protetyki stomatologicznej, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego.

Aktualnie w województwie lubelskim w ramach umowy z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ funkcjonuje sześć punktów stomatologicznej pomocy doraźnej. Są one zlokalizowane w Lublinie, Łukowie, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Kazimierzu Dolnym i Zamościu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama