1918 rok zapisał się w historii Międzyrzeca Podlaskiego tragicznie. Gdy 11 listopada w całej Polsce świętowano odzyskaną niepodległość, mieszkańcy miasta na upragnioną wolność musieli jeszcze poczekać. W dniach 13-16 listopada z rąk Niemców zginęło blisko 50 osób, żołnierzy POW i cywilów.
W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą krwawych dni Międzyrzeca Podlaskiego, Stowarzyszenie postanowiło z tej okazji przygotować dla mieszkańców miasta pamiątkę. – Jest to zbiór ilustracji oraz informacji upamiętniających krwawe wydarzenia, które miały miejsce w dniach 13-16 listopada 1918 r. Wydanie jest w formie pocztówkowej, składającej się z 16 kart pt. "100 Rocznica krwawych dni Międzyrzeca" – opowiada Mirosław Maraszek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego.
Na odwrocie pocztówek umieszczono skan gazety szkolnej "Wspólna Praca", wydawanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, na którym są zapisane wspomnienia rodziców spisane przez dzieci. Ale to nie koniec inicjatyw podejmowanych przez Stowarzyszenie w ramach obchodów rocznicy.
Cennym źródłem informacji okazały się archiwalne numery "Głosu Międzyrzeca", do których udało się dotrzeć przedstawicielom stowarzyszenia. – Sporo materiału, na który tak naprawdę nikt dotąd nie natrafił, pozyskaliśmy dzięki życzliwości dyrektor oddziału Archiwum Państwowego w Radzyniu Podlaskim. Dotarliśmy do nikomu nieznanych akt, z których wynika, że bialska prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie mordu Niemców nad Polakami – dodaje prezes międzyrzeckiego Stowarzyszenia.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 27 lutego
Monika Pawluk
Napisz komentarz
Komentarze