Główny lekarz weterynarii raportuje, że jak na razie chorobę wykryto na terenie wschodnich województw: podkarpackiego i lubelskiego. Do niedawna wścieklizna dotykała głównie dzikich zwierząt. – Ognisko wścieklizny nr 14 stwierdzono u lisa (...) Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 4,5 km od granicy z Ukrainą – to jeden z przykładów podanych przez Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego.
Kolejne przypadki
Teraz sprawa staje się jednak poważniejsza. Dorota Grabowska, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego, podała, że tylko na Lubelszczyźnie w tym roku wykryto 21 ognisk wścieklizny. Ostatnio wykryto kolejne. – Po raz pierwszy choroba wystąpiła u psa. Wcześniejsze przypadki to w większości lisy oraz jenoty i koty – poinformowała Grabowska. To nie wszystko, bo chorobę wykryto także w ubiegłym tygodniu u krowy, która przebywało w stadzie liczącym ponad 50 sztuk. Zwierzę z objawami choroby padło, a pobrane próbki wykazały wściekliznę.
Powiat czysty
Czy wścieklizna dotarła do powiatu bialskiego?
– Na terenie powiatu bialskiego nie odnotowano wścieklizny zwierząt – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej, Renata Izdebska. – Specjalne nakazy ujęte w rozporządzeniu nr 20 Wojewody Lubelskiego z dnia 20 listopada 2024 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt zostały wprowadzone na terenie powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Rozporządzenie to nie dotyczy terenu powiatu bialskiego – zaznacza.
Dodaje jednak, że na terenie powiatu prowadzone są akcje informacyjne poprzez rozpowszechnianie ulotek za pośrednictwem wójtów gmin, burmistrzów i prezydenta miasta Biała Podlaska oraz lekarzy weterynarii. Ponadto trwa akcja informacyjna w szkołach.
Unikaj kontaktu
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wściekliźnie u zwierząt jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Warto podkreślić, że na terenach objętych rozporządzeniem wojewody lubelskiego policja oraz inspekcja weterynaryjna będzie kontrolować i wystawiać mandaty za brak szczepień u psów i kotów.
W Polsce obowiązkiem szczepienia objęte są psy, zaleca się także szczepienie kotów, szczególnie tych wychodzących. Główny lekarz weterynarii przypomina, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. – Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia – uczula.
Natomiast Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej, Renata Izdebska przypomina, że należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza jeśli wykazują one nietypowe zachowanie. – Jeśli zwierzę domowe zostanie pogryzione przez dzikie zwierzę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy oraz informujmy również dzieci, aby nie dotykały obcych zwierząt, szczególnie dzikich np. jeży, nietoperzy – zwraca uwagę lek. wet. Renata Izdebska.
Każdy przypadek podejrzenia wścieklizny u zwierzęcia należy natychmiast zgłaszać odpowiednim służbom weterynaryjnym.
Napisz komentarz
Komentarze