Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 11:31
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Cezary Nowogrodzki spotkał się z czytelnikami

W Gminnym Ośrodku Kultury miało miejsce spotkanie autorskie z Cezarym Nowogrodzkim – regionalistą i autorem książki pt. „Dziedzictwo kulturowe i historyczne Gminy Łomazy”.
Cezary Nowogrodzki spotkał się z czytelnikami
Spotkanie wzbudziło ogromne zainteresowanie, o czym świadczyło liczne grono starających się o dedykację autora

Źródło: GOK Łomazy

Publikacja została wydana przez Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju zgodnie z umową o przyznanie pomocy, zawartą z Zarządem Województwa Lubelskiego, z zakresu tematycznego „Działania promujące obszar Lokalnej Strategii Rozwoju”. Inicjatorem przedsięwzięcia był dyrektor łomaskiego GOK-u, Ryszard Bielecki, który złożył wniosek o sfinansowanie projektu. Dzięki temu powstała pozycja dokumentująca bogate dziedzictwo gminy.

Promocja książki stanowiła ogromną wartość w kontekście pogłębienia wiedzy na temat historii, tradycji i kultury. Publikacja wzbudziła ogromne zainteresowanie, o czym świadczyło liczne grono uczestników przybyłych na to wyjątkowe wydarzenie.

Wyjątkowa publikacja

Spotkanie odbyło się 24 listopada i rozpoczęło się wystąpieniem Ryszarda Bieleckiego, który serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych na sali. Następnie głos zabrał wójt gminy Łomazy – Jerzy Czyżewski, składając wyrazy uznania autorowi za podjęcie się opracowania tła historycznego gminy, obejmującego okres od czasów najdawniejszych aż po współczesność oraz zagłębienia się w wartościowe, unikalne, materialne i niematerialne ślady przeszłości. Włodarz gminy przedstawił krótką notkę biograficzną pochodzącego z Koszoł autora. Wyszczególnił jego wieloletnie zaangażowanie w działania na rzecz ochrony i upowszechniania lokalnej spuścizny, tworzącej tożsamość gminy. 

Na spotkanie przyjechal profesor Feliks Czyżewski, który szczegółowo omówił strukturę książki. W swoim przemówieniu skupił się na głównych wątkach i tematach poruszanych w publikacji, a także wskazał na jej wartość merytoryczną. Profesor Feliks Czyżewski zwrócił uwagę na przemyślaną konstrukcję książki, która nie tylko w przystępny sposób dokumentuje historię łomaskiej ziemi, ale również ukazuje szersze konteksty społeczne i kulturowe.

Jak twierdzi sam autor „Gawędziarz tworzy obrazy słowami” – i właśnie poprzez treść zamkniętą w formie „gawędy” starał się oddać ducha miejsc, ludzi i wydarzeń. Ponadto autor zadbał o dobór fotografii zawartych w publikacji, wzbogacając przy tym jej wizualny wymiar i jeszcze bardziej ożywiając opisywane historie.

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy gminy Łomazy. Fot. GOK Łomazy

Spotkanie uatrakcyjniły prezentowane materiały multimedialne. Premierową odsłonę miał fragment prezentacji przygotowywanej przez Beatę Kaczmarek z GOK-u. W książce zawarto kod QR, który pełni funkcję interaktywnego narzędzia, umożliwiającego łatwy dostęp do dodatkowych materiałów – po zeskanowaniu go nastąpi przekierowanie do będącej w przygotowaniu witryny, gdzie znajdą się różnorodne materiały dotyczące dziedzictwa gminy Łomazy, będące uzupełnieniem książki. 
Oprócz tego, w sentymentalną podróż zabrały wszystkich nagrania: rozmów, śpiewów i opowiadanych historii, które ożywiły minione czasy. Zebrani mieli okazję usłyszeć wypowiedzi oraz fragmenty rozmów z osobami, których już nie ma:
– z Kazimierzem Kusznierów – popularyzatorem i animatorem kultury tradycyjnej 
– z Marianną Wołosowicz i Heleną Najdyhor – mieszkankami Koszoł
– z Feliksą Puchacz – mieszkanką Łomaz
– z Heleną Bandzarewicz (Bogdanowicz) – tatarką, mieszkanką Studzianki.
Czas umiliło także odsłuchanie nagrania sprzed kilku lat, w którym Aniela Wołosowicz, mieszkanka Koszoł prezentowała pieśń w gwarze podlaskiej. 
Aniela Wołosowicz obecna podczas niedzielnego spotkania autorskiego, zaprezentowała wszystkim swoje wokalne umiejętności – miłą niespodziankę stanowiła spontaniczna decyzja o wykonaniu z wnuczką, Zosią Wołosowicz jednego z utworów „po chachłacku”. Był to piękny widok, symbolizujący przekazywanie tradycji i kultury z pokolenia na pokolenie.

Panel dyskusyjny 

Kolejną część spotkania stanowił zaplanowany panel dyskusyjny, podczas którego przybyli mieszkańcy naszej gminy i nie tylko mogli zadawać autorowi nurtujące ich pytania. 
Podczas wydarzenia każdy uczestnik miał możliwość odebrania książki, a autor chętnie podpisywał egzemplarze, dodając do nich osobiste dedykacje.

Autor podkreślił, jak ważną rolę w procesie pisania książki odegrali mieszkańcy gminy Łomazy – wyraził swoją wdzięczność i chęć dalszej współpracy.
W sali kinowej, gdzie odbywało się spotkanie, panował przytulny klimat, który wprowadzał wyjątkową atmosferę. W przygotowania zaangażowani byli pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oraz członkowie Łomaskiego Stowarzyszenia Rozwoju, którzy zadbały o pyszny poczęstunek. Dodatkowy walor stanowiła przygotowana przez Bożenę Kaczmarek z GOK-u wystawa, na której prezentowane były fotografie Piotra Rekuckiego, ukazujące piękno gminy Łomazy.
Nie zabrakło także wyjątkowych akcentów związanych z tradycją. Cezary Nowogrodzki zadbał o wyeksponowanie tradycyjnych ręczników obrzędowych typowych dla kultury Polesia Podlaskiego, tkanych i wyszywanych przez mieszkanki wsi Koszoły w 1. połowie XX w. z haftowanymi wzorami. Zaprezentowany został kosturek należącego niegdyś do wspomnianego wcześniej Kazimierza Kusznierów, założyciela Teatru Obrzędowego „Czeladońka” w Lubence Ponadto przebijało się również „kulinarne dziedzictwo”. Uczestnicy mogli skosztować sękacza wykonanego przez Panią Renatę Popielewicz oraz korowaja Pani Renaty Hołowni.

Dodatkowo wszyscy mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi publikacjami wyeksponowanymi przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łomazach. Wśród prezentowanych pozycji nie zabrakło książek poświęconych tematyce związanej z gminą Łomazy, jak również dzieł autorów pochodzących z naszego regionu. 

CZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RWTreść komentarza: Uśmiechać się i bulićData dodania komentarza: 28.11.2024, 15:47Źródło komentarza: Radni gminy Biała Podlaska zadecydowali w sprawie śmieci. Będzie drożejAutor komentarza: RozsadekTreść komentarza: Jeżeli drzewo mający tylko 5cm (50mm) obwodu, bardzo średnio (bo zależy od gatunek drzewa), pije 79L wody tygodniowo a na 100m2 zmieści się od 20 do 100 małych drzew a powiedzmy od 3 do 6 dużych a policzymy 15m X 170Km, strach pomyśleć ile wody w tym roku pójdzie więcej do terenów zalewowych, np. Mościce Dolne, Karoliny, Kuzawka, itd...Data dodania komentarza: 28.11.2024, 14:57Źródło komentarza: Wycinka pod elektroniczną zaporę na Bugu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Zulu GulaTreść komentarza: Gdy zamawiam węgiel, to płacę przy odbiorze. Tak samo jak butlę z gazem. Dlaczego skład węgla nie chce żeby zapłacić gotówką kierowcy? Odpowiedź: bo nie ma węgla i kierowca nie przyjedzie.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 12:26Źródło komentarza: 59-latek chciał kupić ekogroszek. Został oszukanyAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Za sortowane śmieci powinna płacić firma która je odbiera bo to są surowce wtórne a nie sortuj i płać.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Radni gminy Biała Podlaska zadecydowali w sprawie śmieci. Będzie drożejAutor komentarza: chyży rój prawdziwy oryginalnyTreść komentarza: to wszystko dlatego,bo majo za duzo telefonow,ja już dawno wyżucilem telefon i mnie nie okradnoData dodania komentarza: 28.11.2024, 10:40Źródło komentarza: Oszustwo „na pracownika banku”. Kobieta straciła 30 tys. zł
Reklama
Reklama