Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 12:20
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Wisznice - droga do wolności

Wisznice w tym roku włączają się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez ojczyznę niepodległości. Prezentacje tańców narodowych podczas państwowych uroczystości, liczne akademie poświęcone historii regionu, a nawet podświetlenie urzędu gminy na kolor biało-czerwony – tak gmina oddaje hołd wszystkim, którzy walczyli o jej wolność.
Wisznice - droga do wolności

– Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to w naszej gminie kilka przedsięwzięć. Zorganizowaliśmy m.in. akcję posadzenia 100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości, konferencję popularno-naukową  pt. "Wisznice jutra. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość", konkurs plastyczny pod nazwą "Moja Niepodległa", w którym nagrodą jest wyjazd w październiku uczestników (dzieci i młodzieży) do Warszawy oraz wizyta w Pałacu Prezydenckim i w Sejmie, a także w Muzeum Powstania Warszawskiego – informuje wójt Wisznic Piotr Dragan. Podkreśla jednocześnie, że to nie koniec patriotycznych inicjatyw.  3 maja i 11 listopada w miejscowości śpiewany jest cały hymn Polski pod pomnikiem w centrum Wisznic. – W czasie świąt narodowych oflagowujemy całe centrum Wisznic, a 4 listopada zorganizujemy przegląd chórów z naszej gminy, które zaprezentują pieśni patriotyczne. Następnie z programem multimedialnym wystąpi Maciej Miecznikowski (zespół Leszcze), który również zaśpiewa pieśni patriotyczne – dodaje włodarz gminy. 

W początkach XIX wieku Wisznice były własnością rodu Sapiehów i siedzibą hrabstwa, które zostały włączone do cyrkułu bialskiego pod zaborem austriackim. Stały się lokalnym ośrodkiem handlowym o charakterze miejskim z rynkiem w centrum, kramami, cerkwią grekokatolicką, kościołem rzymskokatolickim oraz bożnicą i szkołą. Podobnie rzecz ma się w okresie Królestwa Kongresowego, czyli w latach 1815-1830.  Wisznice słynęły wtedy z jarmarków o ponadregionalnym charakterze, szczególnie jarmark św. Jerzego. Od 1835 miasteczko ugruntowało już swą pozycję ośrodka słynącego z jarmarków, głównie na konie i bydło. Warto podkreślić, że w tym okresie było to miasteczko prywatne płk. Ignacego Sosnkowskiego, przodka gen. Kazimierza Sosnkowskiego, współpracownika Józefa Piłsudskiego. 

Za udział w powstaniu styczniowym w dniu 1 czerwca 1869 r. na mocy ukazu car Alekasander II Wisznice (podobnie jak 31 innych miast guberni siedleckiej) zamienił na osadę. Postanowiono "te z miast, które z powodu nieznacznej liczby mieszkańców, małego rozwoju handlu i niedostateczności dochodów, nie mają w rzeczywistości znaczenia miast, przemianować na osady." Ten sam los spotkał wiele polskich miasteczek. Władze rosyjskie rozpoczęły również likwidację cerkwi greckokatolickiej. W 1875 r. zniesiono parafię i dekanat wisznicki, ustanawiając parafię prawosławną. Zlikwidowano ją po 1918 r., ale parafii greckokatolickiej już nie reaktywowano. Murowany budynek cerkiewny przejęła parafia rzymskokatolicka.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 33/2018

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama