Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną zmianie nazw poddawano w tym roku ulice i likwidowano pomniki. Chodziło przede wszystkim o nomenklaturę związaną z Polską Ludową, lub upamiętnienia aparatu byłej władzy czy ustoroju. W województwie lubelskim pomników poddanych restrykcjom związanym z ustawą było ponad 100. W części przypadków zalecano zmianę na płytach, poprzez usunięcie jakiegoś symbolu, czy części treści. W innych likwidację pomnika.
Na przełomie sierpnia i września otrzymaliśmy zdjęcie upamiętnienia w Borkach Radzyńskich. Na nim nieco "skruszały" cokół z płytą upamiętniającą formowanie się dywizji Wojska Polskiego na jesieni 1944 roku. Do zdjęcia dołączono wpis: "Borki Radzyńskie. Wbrew mieszkańcom niszczy się pomnik stacjonowania wojsk w 1944 roku." Upamiętnienie powstało w 1978 roku.
Kilka dni później cokół i tablica zostały rozebrane. Fakt potwierdził sołtys Bork, Tomasz Kwaśny. – Nie wypowiem się co do słuszności tego zajścia. Mogę tylko powiedzieć, że nie było żadnych konsultacji z mieszkańcami na ten temat, więc pewnie niektórzy chcieliby wiedzieć, czemu pomnik rozebrano. Nie docierały do mnie z otoczenia ani głosy, że komuś ten pomnik przeszkadza, ani że nie przeszkadza. Choć znam takich, którzy w tym wojsku, którego płyta dotyczyła, mieli swoich bliskich. Dla tych ludzi, to pewnie najbardziej przykra sprawa – mówi sołtys.
Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 38
Napisz komentarz
Komentarze