Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:31
Reklama dotacje rpo
Reklama

W Kodniu spróbujesz kuchni książąt Sapiehów

Odtwarzanie starych przepisów kulinarnych, zbieranie ziół, przygotowywanie nalewek z dawnych receptur, pieczenie chleba i innych potraw znanych jeszcze książętom z rodu Sapiehów - to zajęcie zakonników i mieszkańców nadbużańskiej miejscowości. Starają się oni kultywować tradycje sprzed wieków.
W Kodniu spróbujesz kuchni książąt Sapiehów

Obecnie w ogrodzie oblatów rośnie ponad czterdzieści gatunków ziół. Wykorzystywane są w medycynie naturalnej, wytwarza się również z nich przyprawy. Gałązki suszy się w całości w zamkowych piwnicach, dzięki temu są znacznie trwalsze i intensywniej pachną. Dawną świetność ogrodowi przywrócił nieżyjący już ojciec Stanisław Wódz. - Z ziół robi się między innymi herbatki lecznicze. Najchętniej kupowana jest działająca wyciszająco melisa. A także morwa biała, obniżająca poziom cukru w organizmie, którą zaleca się cukrzykom - mówi przewodniczka kodeńska Zofia Sacharczuk. 

W ogrodzie uprawiany jest także hyzop i lubczyk. Ludzie żartują, że to afrodyzjak, jednak stosuje się go przede wszystkim do oczyszczania nerek. Można tam znaleźć również oregano, dwa rodzaje bazylii, czerwoną i zieloną. A także natknąć się na rzadko spotykaną roślinę nazywaną bożym drzewkiem, stosowaną do inhalacji oraz produkcji herbatek na przeziębienie. 

Choć chleb żebraczek, nie znalazł się jeszcze na ministerialnej liście to ma niezwykle ciekawą historię. Wiąże się ona z przybyciem Jana Sapiehy do Kodnia. – Książę przyjechał do miejscowości w 1511 r. i został z honorami przyjęty przez mieszkańców. Każdy przyniósł, co miał najlepszego w swojej spiżarni. Przyszła też młoda, bardzo uboga wdowa i podarowała arystokracie mały chlebek. Ten mu tak posmakował, iż zaprosił kobietę wraz jej dziećmi do swego grodziska, by tam zapewnić im życie w dostatku - opowiada Z. Sacharczuk.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 39


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama