Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:21
Reklama dotacje rpo
Reklama

Międzyrzec Podlaski: Tańczą i śpiewają już 35 lat. Promują ludową kulturę i tradycję

Byli i obecni członkowie "Dzieci Podlasia" świętowali 35 lat istnienia grupy. Podczas uroczystego jubileuszu w Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentowali się w swoim ludowym repertuarze.
Międzyrzec Podlaski: Tańczą i śpiewają już 35 lat. Promują ludową kulturę i tradycję

Podczas tego szczególnego występu zespołowi towarzyszyła kapela w składzie: Urszula Saczuk, Agnieszka Saczuk, Jan Wasiluk, Bronisław Augustyniak, Damian Mazurek, Andrzej Nawrot.  W jubileuszowym programie "Dzieci Podlasia" zaprezentowały widzom fragmenty tańców narodowych i regionalnych m.in. poloneza, tańców łowickich, krakowiaka czy suitę krzczonowsko – lubartowską. Zespół powstał w roku 1983 roku przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Międzyrzecu Podlaskim. A już rok później z powodzeniem zaprezentował się na festiwalu w Olsztynie. Założycielami "Dzieci Podlasia" są Teresa Kuźnia i Tadeusz Kuśnieruk. Instruktorami i asystentami w ciągu 35 lat, prócz wspomnianej T. Kuźmy byli zaś: Zbigniew Bernat, Jolanta Nowak, Agnieszka Myszka, Małgorzata Michalak, Olga Kaszyńska, Bartłomiej Pawłowicz i Ewa Bernatowicz.

W roku 1991 r. przeniósł swoją siedzibę do Miejskiego Ośrodka Kultury. Obecnie działa pod kierunkiem instruktorki i choreografki Ewy Bernatowicz. Na zajęcia uczęszcza blisko 50 osób podzielonych na trzy grupy wiekowe. Występują w ludowych strojach: podlaskich, lubelskich, łowickich, krakowskich, rzeszowskich, mołdawskich, Beskidu Śląskiego oraz kontuszach szlacheckich. Zespół dorobił się bogatego repertuaru. Są to: polonez, mazur, kujawiak, krakowiak, wiązanka tańców lubelskich, tańce podhalańskie, zabawy dziecięce na Podlasiu, czy tańce śląskie, beskidzkie, rzeszowskie, mołdawskie i wiele innych. Od lat z sukcesami bierze też udział w festiwalach i przeglądach. Występował w Olsztynie, Krakowie, Zielonej Górze, Białej Podlaskiej, Kielcach, Częstochowie, Radomiu, Stalowej Woli, Łodzi, Krakowie, Chełmie, Włodawie i Lubartowie.

Cały artykuł przeczytacie w najbliższym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 48

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama