Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:24
Reklama dotacje rpo
Reklama

Powiat Bialski: Pan Bóg tak urządził, że to wszystko jest dla człowieka

Na Lubelszczyźnie i Południowym Podlasiu tradycje związane z Wigilią i Bożym Narodzeniem są wciąż mocno kultywowane. Szczególnie, jeśli chodzi o kulinaria. Tradycyjnymi regionalnymi przepisami podzieliły się z nami przedstawicielka Klubu Rękodzieła Artystycznego z Janowa Podlaskiego Danuta Jówko i Zofia Bobrycka, członkinie Koła Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego , miłośniczki kuchni z gminy Konstantynów oraz Paulina Pietrusik, pasjonatka regionalnej kuchni i założycielka strony "Frykasy z Kodnia".
Powiat Bialski: Pan Bóg tak urządził, że to wszystko jest dla człowieka

W prawie każdym domu okres przedświąteczny wiąże się z gorączkowymi przygotowaniami, sprzątaniem, zakupami. Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak przygotowanie świątecznego stołu. Niejedna pani domu zastanawia się godzinami, czym w tym roku zaskoczyć domowników i gości. Sugerujemy, żeby postawić na sprawdzone regionalne przepisy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, którymi zechciały podzielić się z naszymi Czytelnikami pasjonatki gotowania i ekspertki w dziedzinie lokalnej kuchni.

Dzięki pamięci mieszkańców oraz zachowanym przepisom i zwyczajom przygotowywania tradycyjnych potraw, udało im się zgromadzić przepisy, dzięki którym możemy dziś doświadczyć smaków o wielokulturowych korzeniach, a niegdyś były podstawą na świątecznym stole naszych przodków.  Dziedzictwo kulinarne jest ważnym elementem naszej tradycji, dostarcza wiedzy o dawnej kulturze, obyczajach i tradycjach, a świąteczne potrawy przywołują miłe wspomnienia i budzą dobre uczucia. Święta Bożego Narodzenia nazywane były dawniej "Godami" i obejmowały dni od Wigilii do Trzech Króli. Wieczerzę wigilijną spożywano z jednej miski i tylko jedną łyżką, której przez całą wieczerzę nie wolno było wypuścić z ręki. Posiłek składał się z ustalonego zestawu i nieparzystej liczby potraw, z czasem tradycyjną liczbę potraw ustalono na 12 i tak do dziś jest przygotowywane w większości domów.a posiłek składał się z ustalonego zestawu i nieparzystej liczby potraw, z czasem tradycyjną liczbę potraw ustalono na 12 i tak do dziś jest przygotowywane w większości domów.
Tradycyjne regionalne potrawy

 

Cały wywiad przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51-52

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama