Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:14
Reklama dotacje rpo
Reklama

Biała Podlaska: Rycerskich pojedynków nigdy dość

Noszą hełmy i zbroje, potrafią władać mieczem i halabardą, uczestniczą w pojedynkach i zbiorowych starciach oraz turniejach, przyznają też, że gdyby spotkali kogoś kto potrzebuje pomocy nie przeszliby obojętnie. Współcześni rycerze z grupy rekonstrukcyjnej Fortis działają w Białej Podlaskiej już od piętnastu lat.
Biała Podlaska: Rycerskich pojedynków nigdy dość

Obecnie do grupy należy kilkanaście osób, najmłodsza jaka stara się o przyjęcie  ma 14 lat, a najstarszy członek skończył w tym roku  38. rok życia. Rekonstruktorzy wykonują różne zawody. W ich szeregach są: bibliotekarz, żołnierz, lekarz, prawnik, weterynarz, grafik czy artysta.

Specjalizują się w odwzorowaniu rzeczywistości z XIII wieku, który słynie z licznych krucjat do Ziemi Świętej. Rekonstrukcja polega na jak najwierniejszym odtworzeniu warunków panujących w danej epoce. Stąd rycerze i damy z Fortis pieczołowicie dbają by ich stroje, uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku były zbliżone do tych stosowanych w średniowieczu. – Naczynia, sztućce, posłania, namioty, miecze, halabardy, buzdygany wyglądają tak jak przed wiekami, uczestnicząc w imprezie rekonstrukcyjnej chcemy mieć dzień typowy dla osoby żyjącej w XIII w.  – wyjaśnia członek bractwa rycerskiego Stanisław Wrzosek.

Skąd biorą uzbrojenie i inne przedmioty nawiązujące swym wyglądem do czasów rycerskich? – Niektóre elementy opancerzenia staramy się wytwarzać sami, ze względu na to, ich zakup wiąże się z wysokimi kosztami. Trzeba przyznać, że nie jest to tanie hobby. Kolczugi, hełmy i broń zamawiamy od wytwórców. By wykonać daną rzecz potrzebne są zaawansowane umiejętności. Osoby, które się tym zajmują i mają talent, są w stanie dostatnio żyć, dzięki temu zajęciu – tłumaczy S. Wrzosek. Przyznaje też, że na początku trudno było robić większe zakupy, gdyż członkom nie pozwalał na to studencki budżet. Z biegiem czasu to się zmieniło. Obecnie rycerze wolą mieć sprzęt lepszej jakości, stąd zamawiają go u rzemieślników spotykanych na wydarzeniach rekonstrukcyjnych, a także korzystają z ofert manufaktur w Indiach czy Czechach, choć jak zaznaczają większość uzbrojenia kupowana jest w Polsce. 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51-52

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama