Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:21
Reklama
Reklama

Międzyrzec Podlaski: Sztuka rysowania w drewnie

Agata Szczepaniuk ma 26 lat i pochodzi z małej wsi Żdżarki na Mazowszu koło Nowego Miasta nad Pilicą. Od roku mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu jest technikiem plastykiem, a wykształcenie zdobyła w Warszawskiej Szkole Reklamy. Jej zainteresowania to przede wszystkim fotografia analogowa, muzyka i od ponad roku pirografia. Z pasjonatką wypalania wzorów w drewnie rozmawia Paulina Chodyka.
Międzyrzec Podlaski: Sztuka rysowania w drewnie

Jak i kiedy zaczęła się pani przygoda z pirografią?

Przy okazji zakupów w sklepie mój mąż zauważył wypalarkę do drewna i stwierdził, że może spróbowałabym zająć się pirografią. Pamiętam, że od samego początku byłam strasznie zafascynowana wypalaniem. Moje pierwsze wzory wypalałam na  każdym kawałku drewna, jaki wpadł mi w ręce. Wypalałam mikołaje, bałwanki, choinki, bo akurat był to okres świąteczny. Robiłam te wypalanki dla znajomych i rodziny. Początkowo nie nastawiałam się na pokazywanie tych prac, czy pochwalenie się nimi światu. Najpierw były to małe rysunki na sklejce, potem były niewielkie prace do powieszenia na ścianie i podkładki pod kubek. Tak naprawdę to cały czas ćwiczyłam.  W późniejszym czasie  zaczęłam wypalać drewniane kartki z życzeniami na różne okazje, przede wszystkim z życzeniami ślubnymi, które stały się popularne wśród moich znajomych. Był to moment przełomowy – coś, co robię zaczęło podobać się innym i odważyłam się założyć fanpage na facebooku i instagramie. Zaczęłam eksperymentować, pojawiły się nowe prace takie, jak przybory kuchenne czy drewniane skrzynki. Dla mojej siostry zrobiłam kilka elementów wystroju sali weselnej i kościoła. W listopadzie zdecydowałam się pójść dalej i stwierdziłam, że wezmę udział w jarmarku świątecznym w Międzyrzecu Podlaskim, żeby pokazać, co mi w duszy gra.

Proszę powiedzieć, co to właściwie jest pirografia? Czy każdy może zająć się tą dziedziną?

Pirografia jest to jedna z technik pracy na drewnie, jest jak rysunek, tylko przeniesiony na drewno. Oczywiście każdy może zająć się pirografią, ale potrzebne są pewne umiejętności manualne i wyobraźnia. Ludzie wypalają różności, od zdobienia przedmiotów codziennego użytku po dzieła sztuki, ja sama cały czas się uczę i doskonalę. Wbrew pozorom pirografia jest w naszym kraju bardzo popularna. Wypalarka nie jest drogą sprawą, więc każdy może spróbować, tylko trzeba mieć dużo cierpliwości i trzeba wykazać się dokładnością plus najważniejsze – po prostu to lubić.

 Jak wygląda proces powstawania ozdób?

Jeśli mam już jakiś pomysł to najpierw szkicuję go ołówkiem na drewnie, a jak już rysunek lub napis mnie satysfakcjonuje – zaczynam wypalać wypalarką - staram się być bardzo dokładna. Narzędzia jakimi się posługuję to ołówek, gumka, wypalarka i pomysł w głowie. Jeśli chodzi o materiały, zamawiam po prostu przez internet, to czego potrzebuję. Sklepy z artykułami do decoupage mają naprawdę ogromny asortyment. Moją pracownią jest stół w pokoju, lampka i muzyka w tle – moje własne miejsce.

Agata Szczepaniuk przyznaje, że uwielbia to, co robi. Każdy pozytywny efekt sprawia jej ogromną radość. Szczególnie, jeśli tworzy nowy, oryginalny wzór. Młoda artystka prowadzi strony na facebooku i instagramie pod nazwą "WypaLove", na których można podziwiać jej prace.

Cały wywiad przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 2



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama