Początkowo do celów więziennych w Białej Podlaskiej służyły podziemia Parku Radziwiłłowskiego, jednak kiedy ich stan nie pozwalał dłużej na użytkowanie, rosyjski zaborca podjął decyzję o wybudowaniu nowego budynku na północno-wschodnim wówczas krańcu miasta. Za datę powstania więzienia uznaje się rok 1898, kiedy zakończona została trwająca dwa lata budowa. W zakładzie znajdowało się wtedy 81 miejsc dla kobiet i mężczyzn. Obecnie jednostka w Białej Podlaskiej może pomieścić 270 skazanych, a jej oddział zewnętrzny w Zabłociu – 125.
Obecnym dyrektorem Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, od 1 kwietnia 2017 r., jest ppłk Damian Frańczak, który służbę więzienną pełni od 1 maja 1999 roku, czyli prawie od 20 lat. – Cecha charakteru, jaką powinien posiadać funkcjonariusz służby więziennej to przede wszystkim duża odporność na stres. Pracujemy z określonego rodzaju ludźmi, którzy poprzez popełnienie przestępstwa zostali wykluczeni ze społeczeństwa. W mojej dotychczasowej pracy wiele było sytuacji, w której trzeba było zachować zimną krew. Jedną z nich była próba samobójcza jednego z więźniów we włodawskim zakładzie, która niestety zakończyła się śmiercią więźnia. Byłem świadkiem całego tego zajścia, reanimacji, bardzo traumatyczna sytuacja dla wszystkich, którzy to widzieli– opowiada ppłk Damian Frańczak, dyrektor bialskiego zakładu karnego.
W piątek, 15 lutego, odbyły się uroczystości związane z obchodami 120-lecia Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. Jednocześnie stały się one okazją do zorganizowania tu wojewódzkich obchodów 100-lecia Służby Więziennej w Polsce.
Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 8
Napisz komentarz
Komentarze