Ikony pochodzą z ikonostasu czyli ozdobnej ściany znajdującej się na ołtarzu w cerkwiach prawosławnych i unickich. Przedstawiają Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą oraz apostołów. Dotychczas przechowywano je w archiwum klasztornym. Udało się jednak znaleźć pieniądze na odnowienie dziesięciu z nich. Można je oglądać w muzeum, gdzie znajduje się większość z nich ze względu na warunki, w jakich muszą przebywać, by się nie zniszczyły. Trzy, w tym zrobiona w formacie 3D, trafiły do kościoła Świętego Ducha.
Wybór miejsca nie jest przypadkowy, gdyż świątynia początkowo była kaplicą zamkową, gdzie modlili się Sapiehowie i ich dwór, a później została przekazana w ręce unitów, którzy użytkowali ją prawdopodobnie do czasu zaborów. Kościół powstał w latach 1520-1530 w stylu gotyckim. Został ufundowany przez Pawła Sapiehę. Właśnie w tym okresie powstały ikony, czyli w XVII – XVIII wieku.
– Sapiehowie mieli duży sentyment do unitów, gdyż pierwszy z ich rodu Jan Sapieha popierał unię florencką, przez którą miało dojść do porozumienia między papieżem, a Kościołem Wschodnim – wyjaśnia o. Jarosław Kędzia rzecznik sanktuarium.
Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 10
Napisz komentarz
Komentarze