Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 14:55
Reklama dotacje rpo
Reklama

To był złoty okres rozwoju Czemiernik

Przez 361 lat Czemierniki były miastem. Dziś pamięć o tych czasach – najlepszych dla rozwoju miejscowości, jest tu wciąż żywa. Radni gminy specjalną uchwałą uczcili wszystkich, którzy przez wieki do świetności Czemiernik się przyczynili.
To był złoty okres rozwoju Czemiernik

Uroczystą sesją rady gminy zainaugurowano obchody 510-lecia nadania praw miejskich Czemiernikom. Choć miejscowość dziś miastem nie jest, to okres, w którym była jednym z ważniejszych ośrodków na swoim terenie, wciąż jest dla mieszkańców ważna. Radni podczas uroczystej sesji 4 kwietnia, uczcili więc tych, dzięki którym Czemierniki miastem się stały, tych którzy w tej miejscowości przez wieki wspierali jej rozwój, oświatę, kulturę i tradycję, tych którzy z tej ziemi poszli do walki i uczestniczyli w zrywach narodowych, oraz tych którzy w latach pokoju, pracowali na rozwój Czemiernik i ich dobrobyt. Specjalną uchwałą uhonorowali też założycieli Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego, które swoją działalnością krzewi pamięć historyczną o swojej małej ojczyźnie, wśród młodego pokolenia czemierniczan i mieszkańców całego powiatu.

W 1509  roku, gdy wieś Czemierniki stała się własnością Firlejów, Mikołaj Firlej, za zasługi wojenne pod Smoleńskiem otrzymał od Zygmunta Starego przywilej magdeburski dla Czemiernik, zgodnie z którym miejscowość stała się miastem. Miasto otrzymało herb i samorząd. – To złoty okres w rozwoju Czemiernik. Wówczas powstaje wspaniały pałac Firlejów, nasz piękny kościół. Dzięki uzyskanym przez Jakuba Sobieskiego przywilejom, w mieście osiedlają się Żydzi. Powstaje piękny rynek. Dzięki społeczności żydowskiej zaczyna się rozwój gospodarczy miejscowości – mówi Ireneusz Kaczorek, dyrektor ZS w Czemiernikach i członek zarządu CzTR. – Dziś już miastem nie jesteśmy, ale wiele zostało tu śladów miejskiej świetność Czemiernik, które w tamtym czasie były perełką na tym terenie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 15

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama