W trakcie dwóch miesięcy walk (od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku) straty polskich wojsk wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych Polski.
1 sierpnia 2019 roku, 75 lat od tamtych wydarzeń mieszkańcy Białej Podlaskiej, urzędnicy, samorządowcy, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy miasta zebrali się pod pomnikiem straceń na placu Wolności, aby o godzinie 17:00 uczcić minutą ciszy poległych walczących. Delegacje złożyły kwiaty, zapalono znicze. - Świętujemy bolesną prawdę historyczną. Nasze obchody tej smutnej rocznicy realizujemy zawsze w tym szczególnym miejscu, za mną jest ściana straceń, ten niemy świadek wojennych dramatów – mówił podczas wystąpienia prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk.
Tego dnia rano odbył się również rajd rowerowy zorganizowany przez Parafialną Grupę Rowerową działającą przy parafii NNMP w Białej Podlaskiej oraz Brzeskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowo-Społeczne STRUMYK. Rowerzyści wyruszyli z Białej Podlaskiej do Warszawy, by w ten sposób uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Napisz komentarz
Komentarze