- Tadeusz Różycki był moim nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 3, uczył rysunku, fizyki i prac ręcznych. Żeby stworzyć dwa moje portrety zawołał mnie na przerwie do pokoju nauczycielskiego. Miałem wtedy 13 lat. Narysował mnie w czapce z błyszczącym daszkiem i w golfie, który bardzo lubiłem. Byłem wtedy w piątej lub szóstej klasie, więc prawdopodobnie był to 1958 lub 1959 rok. Za pierwszym razem poprosił mnie o kartkę z bloku i naszkicował mój portret, drugi powstał na brystolu i znajduje się w Muzeum Południowego Podlasia – opowiada Bogdan Kuna.
Dodaje też, że dzieci chętnie Tadeuszowi Różyckiemu robiły psikusy, np. gdy się odwrócił do tablicy nakręcały zegarek, który wyznaczał koniec lekcji, tak by zajęcia trwały krócej. Niegrzecznych artysta wysyłał do tzw. kozy, czyli składziku, w którym trzeba było siedzieć za karę. Jednak uczniowie udając, że idą do wyznaczonego miejsca, uciekali na boisko, gdzie grali w piłkę. Po czym wracali na lekcję udając, że spełnili polecenie nauczyciela.
Ciepły, życzliwy człowiek
- Był bardzo ciepłym, życzliwym człowiekiem, w późniejszych latach spotykałem go na ul. Kraszewskiego czy w innych miejscach, jak malował. Zaprosił mnie też pewnego razu do siebie, jego dom stał na rogu ul. Kraszewskiego i ul. Narutowicza, ale już go nie ma. Jednak trzeba przyznać, że miał swój świat – mówi Bogdan Kuna.
- Tadeusz Różycki urodził się 20 grudnia 1896 r. w Winnikach, w obwodzie lwowskim. W 1916 r. ukończył męskie seminarium nauczycielskie we Lwowie. W 1922 r. poślubił Emilię Furowicz, z którą miał syna Mariana, urodzonego w 1936 r. Artysta rozwiódł się z żoną w 1954 r.
W 1931 r. ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski w Warszawie dający uprawnienia do nauczania robót ręcznych i rysunku. Uczył w wioskach na Lubelszczyźnie, w Kunkach, Wolicy, Gródku, Tyszowcach i Terespolu. W 1953 r. otrzymał dyplom nauczyciela uprawniający do nauczania rysunku w zasadniczych szkołach zawodowych o kierunku odzieżowym. Był też nauczycielem rysunku w Szkole Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej.
Napisz komentarz
Komentarze