Gmina Biała Podlaska pozyskała środki na przeprowadzenie prac remontowych i konserwacyjnych pomnika położonego w Kaliłowie na terenie cmentarza jeńców radzieckich. Celem zadania jest odnowienie pomnika i zagospodarowanie terenu przyległego do pomnika, znajdującego się na cmentarzu wojennym, położonym w lesie w pobliżu miejscowości. W ramach zadania zostaną przeprowadzone prace remontowe oraz prace konserwacyjne pomnika i cmentarza wojennego, na którym pochowano 40 tys. jeńców radzieckich. Całkowity koszt to 12 505,63 zł, a dofinansowanie z ministerstwa wynosi 10 tys. zł. Również 10 tys. złotych od wojewody lubelskiego zostanie przeznaczone na renowację zbiorowej mogiły w Woskrzenicach Dużych.
- To wspólna inicjatywa urzędu gminy, Związku Młodzieży Wiejskiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Woskrzenicach Dużych. Chcemy uchronić tego typu miejsca od zapomnienia i dzięki temu uświadomić ludność naszego regionu, że na naszych ziemiach wydarzyła się taka tragedia. Dzisiaj mało kto zdaje sobie sprawę, że kilkaset tysięcy osób straciło tutaj życie w tragicznych okolicznościach. Jako urząd gminy chcieliśmy wesprzeć naszym zdaniem bardzo dobrą inicjatywę, pojawiła się taka możliwość i z niej skorzystaliśmy – informuje Konrad Gąsiorowski, dyrektor biura ds. pozyskiwania funduszy i promocji gminy Biała Podlaska.
W 1941 roku tuż przed planowanym atakiem na Związek Radziecki Niemcy utworzyli na terenie powiatu bialskiego przejściowy obóz frontowy oznaczony jako "Frontstalag 307". Składał się on z podobozów "A" w Terespolu, "B" w Sielczyku i "C" w Kaliłowie - Woskrzenicach Dużych oraz lazaretu w lesie Hola.
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 listopada
Napisz komentarz
Komentarze