Informację o tym, że małżonka bialskiego prezydenta znalazła się w składzie rady nadzorczej dolnośląskiej firmy, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podał "Puls Biznesu". Dziennikarze ogólnopolskiego dziennika specjalistycznego w publikacji zatytułowanej "sPiS zasobów własnych" ujawnili nazwiska działaczy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polski Razem oraz członków ich rodzin i znajomych, którzy za kadencji obecnego rządu objęli stanowiska w spółkach skarbu państwa, agencjach i innych instytucjach państwowych.
Nie mają zastrzeżeń
Renata Stefaniuk figuruje na wspomnianej liście pod numerem 812. Co wchodzi w zakres obowiązków żony bialskiego prezydenta w spółce Jelcz, która zajmuje się marketingiem, technicznym przygotowaniem, produkcją oraz sprzedażą samochodów ciężarowych i użytkowych Jelcz? Na temat powołania jej na stanowisko wiceprezes Rady Nadzorczej Jelcza nie chce się wypowiadać i z wszelkimi pytaniami odsyła do władz spółki. Te w oświadczeniu wystosowanym do mediów wyjaśniają, że zarówno pod względem kompetencji, jak i do wykonywania obowiązków służbowych przez Stefaniuk, nie mają zastrzeżeń.
"Renata Stefaniuk posiada kompetencje gwarantujące wykonywanie funkcji w organie nadzoru na najwyższym merytorycznym poziomie. Do składu rady została wybrana w sposób przewidziany w obowiązujących przepisach ustawy z dnia 15.09.2000 r. kodeks spółek handlowych, Umowa Spółki oraz Regulamin Rady Nadzorczej, który jest aktem wewnętrznym Spółki" – poinformował w oświadczeniu do mediów Łukasz Dudkowski, prezes spółki Jelcz.
Egzamin za pierwszym razem
Jak udało nam się ustalić, Renata Stefaniuk ukończyła studia na kierunku ekonomii w trzech różnych specjalizacjach. Kształciła się również w Niemczech, gdzie studiowała dodatkowy fakultet w dwóch językach: angielskim i niemieckim, a także w Wiedniu na największej uczelni ekonomicznej w Europie (Wirtschaftsuniversität Wien). Małżonka bialskiego prezydenta ukończyła też studia podyplomowe z zakresu marketingu internetowego oraz już za pierwszym razem (to podobno rzadkość) udało się jej zdać egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Przeglądając jej zawodowy profil, zamieszczony w serwisie "Goldenline", natrafiliśmy również na informację, że podczas studiów w Niemczech odbywała staż w Volkswagenie w Emden, jednej z większych fabryk motoryzacyjnych w Europie.
Co warto podkreślić, rola członka rady nadzorczej w spółkach z o. o. jest specyficzna, bo nie sprowadza się stricte do zarządzania, a bardziej do kontroli funkcjonowania i finansów firmy. Do obowiązków należy m.in. ocena sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o. oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy.
Monika Pawluk
Więcej na ten temat w papierowym lub elektronicznym wydaniu "Słowa" z 24 stycznia.
Zobacz też: Martynka i Paweł potrzebują pomocy!
Napisz komentarz
Komentarze