Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:55
Reklama
Reklama

Gmina Drelów: Zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie

Pochodząca z Szóstki Angelika Magier, od najmłodszych lat interesuje się historią i tradycjami terenów międzyrzecczyzny. Ukończyła animację kultury w Siedlcach oraz etnomuzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. Ostatnio zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Twarze tradycji. Konkurs na fotografię z historią”.
Gmina Drelów: Zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie

Konkurs organizowany jest przez Polskie Seminarium Etnomuzykologiczne, zrzeszające naukowców i miłośników muzyki tradycyjnej. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie fotografii archiwalnej lub współczesnej, poruszającej temat pielęgnowania tradycji, najlepiej w kontekście muzycznym. Fotografii miała towarzyszyć narracja tekstowa, opowiadająca historię związaną z danym zdjęciem.

Angelika Magier zgłosiła do konkursu pracę pt. „Twarze tradycji. Pamięci muzykantów Jana Struczyka i Mariana Struczyka”. - Kilka lat temu podczas badań terenowych prowadzonych w Szóstce, rozmawiałam z panem Marianem Struczykiem, muzykantem, harmonistą. Pan Marian pokazał mi swój album rodzinny, a w nim zdjęcie, na którym wówczas miał 8 lat, pozował z ojcem, Janem. Mały Marian trzymał altówkę, a Jan harmonię dwurzędową. Struczykowie od pokoleń prowadzili rodzinny młyn, więc Jan miał okurzone, ubielone mąką spodnie. Kiedy podczas pracy w młynie usłyszał, że po wsi krąży wędrowny fotograf, przerwał pracę i zapozował do zdjęcia tak jak stał, w ubraniu roboczym. A warto dodać, że młynarz był wziętym muzykantem-samoukiem i pięknie grał na altówce. Dbającym o rodzinę, pracowitym, skromnym, a przy tym pewnym siebie człowiekiem. Historia Struczyków zapadła mi w serce, nie chciałam zatrzymać jej tylko dla siebie. Dziękuję bardzo rodzinie Struczyków za udostępnienie fotografii i umożliwienie udziału w konkursie, współpraca z nimi to przyjemność – opowiada laureatka konkursu. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 4 lutego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama