Jak informuje rzecznik Magdalena Us, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przebywa pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem, a także trzy osoby podejrzewane o zakażenie się wirusem. - W ciągu ostatnich 24 godzin 35 osób hospitalizowano z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. Poddanych kwarantannie zostało 5014, a objętych nadzorem epidemiologicznym 1319 osób – informuje rzecznik wojewody Agnieszka Strzępka. Dodaje też, że do 20 kwietnia na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 310 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano też 113 ozdrowieńców i zarejestrowano 10 zgonów. - Laboratoria: WSSE w Lublinie, RCKiK w Lublinie i WIHE w Puławach w ciągu ostatnich 24 godzin przebadały łącznie 242 osoby – podaje rzecznik wojewody lubelskiego. Z kolei Ministerstwo Zdrowia podaje, iż w całej Polsce zakażone koronawirusem zostały 9593 osoby, w tym 380 z nich zmarło.
Z powodu zdiagnozowania koronawirusa u jednego z pacjentów, cały oddział geriatryczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej został poddany kwarantannie i zamknięty do odwołania. Wyniki badań pozostałych pacjentów oraz części personelu oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii są ujemne. - Oczekujemy na wyniki pozostałych badań – poinformowała 16 kwietnia rzecznik bialskiego szpitala, Magdalena Us. Ze względu na brak wszystkich wyników oddział nadal pozostaje zamknięty. Pacjenci są z tego względu izolowani, ale znajdują się pod opieką specjalnego zespołu lekarzy i pielęgniarek, którzy zostali powołani do pracy na tym oddziale. Natomiast dotychczasowy personel przebywa na kwarantannie.
Zakażony informatyk
Na koronawirusa zachorowała osoba zatrudniona w dziale informatycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Z tego względu pozostali pracownicy tego działu przeszli badania na Covid-19. Wyniki wykazały, że nie są zakażeni. - U jednego z pracowników niemedycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej wynik w kierunku koronawirusa jest pozytywny. Od dnia 7 kwietnia osoba przebywała na urlopie. W minionym tygodniu został pobrany materiał do badań, który potwierdził zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Natychmiast po otrzymaniu wyniku, pracowników, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobą, poddano kwarantannie oraz wykonano badania w kierunku koronawirusa. Wszystkie wyniki są ujemne - informuje Magdalena Us, rzecznik bialskiego szpitala.
Urząd Pracy już otwarty
Urząd Pracy w Białej Podlaskiej otwarto na początku tego tygodnia. 8 kwietnia wszystkie zatrudnione w nim osoby zostały skierowane na dwutygodniową kwarantannę. Decyzja wynikała z tego, iż u mężczyzny, który spotkał się ze swoją córką pracującą w Urzędzie Pracy stwierdzono zakażenie koronawirusem. Był to pierwszy przypadek wykrycia Covid-19 u osoby z Białej Podlaskiej. Wcześniej 7 kwietnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białej Podlaskiej przeprowadziła specjalne dochodzenie epidemiologiczne. W jego wyniku ograniczono funkcjonowanie Urzędu Pracy, a trzy osoby zostały skierowane na kwarantannę. Jednak, już 8 kwietnia odnotowano, iż na koronawirusa zachorowały dwie osoby pracujące w instytucji, z tego względu na kwarantannę skierowano wszystkich zatrudnionych w Urzędzie Pracy.
Zakażeni na Podlasiu
Z powodu koronawirusa zmarła pierwsza osoba w naszym regionie. Jak informuje Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łosicach to kobieta z gminy Huszlew, która w związku z COVID-19 od 30 marca przebywała w siedleckim szpitalu.
31 mandatów
Bialska policja w okresie 13-19 kwietnia w pięciu przypadkach łamania kwarantanny podjęła czynności wyjaśniające. Sprawy prowadzi Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej. - Natomiast co do niestosowania się do obowiązujących obostrzeń, to w ostatnim tygodniu interweniowaliśmy w 23 przypadkach. KMP Biała Podlaska - 12 przypadków, KP Janów Podlaski- 2 przypadki, KP Terespol- 6 przypadków, KP Międzyrzec Podlaski- 3 przypadki . W 31 przypadkach nałożone zostały mandaty karne za rażące naruszenie obowiązujących przepisów. Wśród osób ukaranych były również przypadki dotyczące osób nie stosujących się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Jednak były to przypadki sporadyczne. W zdecydowanej większości przypadków mieszkańcy powiatu respektują ten obowiązek – wyjaśnia podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla oficer prasowa KMP w Białej Podlaskiej. Jak podaje asp. Piotr Mucha oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim, w minionym tygodniu nie ujawniono przypadków nie stosowania się do obowiązkowej kwarantanny. - Odnotowano natomiast trzy interwencje dotyczące nie przestrzegania innych zakazów polegające na zakazie przemieszczania się i grupowania się. Nie odnotowano zaś przypadków niestosowania się do obowiązku zakrywania – informuje asp. Piotr Mucha oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim.
Zniesiono niektóre zakazy
Do niezmiennych zasad bezpieczeństwa ze względu na możliwość zakażenia się koronawirusem należą: zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych – czytamy na rządowej stronie internetowej gov.pl. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził cztery etapy znoszenia obostrzeń. Pierwsze zmiany obowiązują od 20 kwietnia. Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo może zrobić zakupy w sklepie. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 może wchodzić maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez cztery. Natomiast w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni. Od 20 kwietnia możliwe jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Dzięki temu możemy korzystać ze spacerów w lesie i parkach, biegać i jeździć na rowerze. Jednak, wciąż konieczne jest przebywanie w odległości 2 metrów od siebie, a także zakładanie maseczek ochronnych. Wciąż nie będzie można przychodzić na place zabaw. Osoby, powyżej 13. roku życia mogą poruszać się bez opieki rodzica czy innej osoby dorosłej, jak było przedtem.
Zmiany dotyczą też liczby osób uczestniczących w mszach świętych i pogrzebach, już nie 5 osób może brać w nich udział, a znacznie więcej, gdyż obowiązuje zasada 1 osoby na 15 m2. Czyli jeśli kościół liczy 1500 m2 to na eucharystię może przyjść 100 osób.
Napisz komentarz
Komentarze