Uroczystości odbędą się w sobotę, 29 sierpnia. Rozpoczną się o godzinie 11.45 w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Sosnowicy, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Godzinę później planowany jest przemarsz przed Pomnik Nieznanego Żołnierza poległego w latach 1914-1920. Zostanie odśpiewany hymn narodowy. Będą też okolicznościowe przemówienia, złożenie wieńców, śpiewanie pieśni patriotycznych, wspólne zdjęcie i poczęstunek grochówką wojskową.
- Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia zwycięskiej wojny. Pokażmy, że wielka historia toczy się również w małych miejscowościach, a pamięć o poległych bohaterach jest wciąż żywa – zachęca wójt gminy Sosnowica Sławomir Czubacki.
- Wydarzenia jakie rozegrały się na terenie gminy Sosnowica zapisały się w historii nie tylko powiatu parczewskiego, ale całego narodu polskiego – dodaje sekretarz gminy Anna Obel-Szurek.
Zaczęło się od Kościuszki
W 1775 hetman Józef Sosnowski zatrudnił jako guwernera 28-letniego wówczas kapitana Tadeusza Kościuszko. Miał być domowym nauczycielem jego córek, ale zakochał się z wzajemnością w jednej z nich, Ludwice. Jej ojciec był przeciwny temu związkowi. Para próbowała uciec, ale bezskutecznie. Skończyło się wyjazdem Kościuszki za granicę.
- Pamiątką po nim jest pozostała oficyna dworu, zwana „Dworkiem Kościuszki”, obecnie restaurowana przez pochodzącego z Sosnowicy kapitana Związku Piłsudczyków Bogdana Zalewskiego – wspomina sekretarz gminy. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 25 sierpnia
Napisz komentarz
Komentarze